,

Военното министерство обяви поетапно изтегляне на американските самолети

Изтеглянето на американските самолети от летище „Васил Левски“ вече е започнало. Четири от тях са отпътували, а останалите ще напускат страната поетапно от понеделник, съобщиха от Министерството на отбраната, цитирани от Нова телевизия.

Престоят на техниката беше удължен с решение на Министерския съвет в края на май. Така до 30 юни 2026 г. в България можеха да останат до 15 самолета на Военновъздушните сили на САЩ, заедно с екипите и оборудването, необходимо за обслужването им.

По-рано Съединените щати са поискали срокът да бъде продължен до 30 юли. След направен анализ обаче българската страна е решила разрешението да важи само до края на юни.

Министърът на отбраната обясни по време на парламентарен контрол, че даденият едномесечен срок е трябвало да осигури време на американските съюзници да планират следващите си действия и евентуалното преместване на техниката.

Премиерът Румен Радев заяви преди дни, че България поддържа постоянен диалог със САЩ. Той посочи, че самолетите ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на месеца, като подчерта, че САЩ остават стратегически съюзник на страната ни в сигурността и важен партньор в енергетиката, високите технологии, изкуствения интелект и икономиката.

По думите му правителството ще продължи да работи за разширяване на сътрудничеството между двете държави.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *