Общо 131 души са санкционирани за злоупотреба с националния спешен номер 112 в периода октомври 2024 – април 2025 г., информират от дирекция „Национална система 112“ към МВР. Проверките показват, че сигналите са били или неверни, или подадени с цел злоумишлена заблуда, а в част от случаите – дори като шега.
Най-често наложената глоба е 200 лева – за 52 граждани, които са използвали линията за нерегламентирани обаждания. В 11 от случаите е установено, че макар и да не е бил ангажиран ресурс на място, са подадени подвеждащи сигнали със злонамерена цел – санкциите там достигат 2000 лв.
Най-сериозните случаи обаче са 24 на брой. В тях подадената невярна информация е довела до реална мобилизация на екипи за спешно реагиране – линейки, пожарна или полиция. Глобите за тези действия са по 10 000 лв.
Сред нарушителите има и 17 ученици. Всички те са извършили злоумишлени обаждания, без реална нужда от помощ, често с цел забавление. Казусите са предадени на местните комисии за борба с противообществените прояви. Един от тях – ученик от Върбица, е санкциониран с 40 часа общественополезен труд.
От МВР подчертават, че подобни обаждания могат да блокират линията за хора, които действително се нуждаят от помощ, а освен това водят до излишно натоварване на спешните служби и сериозни финансови разходи.
Според последните данни, фалшивите сигнали са нараснали с 20% спрямо предходната година, което налага още по-строги мерки срещу нарушителите и засилен обществен контрол.
Вашият коментар