Пробите потвърдиха: водата край Офицерския плаж вече е безопасна за къпане

Последните изследвания на морската вода в района на неохраняемия Офицерски плаж във Варна показват, че тя отговаря на нормите и е безопасна за летовниците. До проверките се стигна след установени временни отклонения в микробиологичните показатели на 16 юни 2026 г.

След първоначалните резултати областният управител на Варна Марио Смърков свика координационна среща с участието на Регионалната здравна инспеция – Варна (РЗИ – Варна), Регионална инспекция по околната среда и водите – Варна (РИОСВ – Варна), Водоснабдяване и канализация – Варна (ВиК – Варна), Община Варна и Басейнова дирекция „Черноморски район“.

На 19 юни РЗИ – Варна извърши ново контролно пробовземане. Данните показват стойности значително под допустимите норми — 61 MPN/100 ml за Escherichia coli и 30 MPN/100 ml за чревни ентерококи.

Експертите на РИОСВ – Варна провериха и Шокъровия канал, посочван като възможен източник на замърсяването. При инспекциите, извършени в натоварените вечерни часове, не са установени нерегламентирани зауствания или технически нарушения.

Според специалистите краткотрайни отклонения в качеството на морската вода могат да се появят след силни валежи. Причината е, че канализационната система на Варна е смесена и при интензивен дъжд дъждовните и битовите води се отвеждат по обща мрежа, което може временно да повлияе на състоянието на морето.

Институциите посочват, че въпреки нормализираните показатели са необходими дългосрочни мерки за трайно решаване на проблема. Те трябва да бъдат координирани от Община Варна съвместно с държавните органи и ВиК оператора.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми