Националната агенция за приходите (НАП) проверява финансовото състояние на 551 собственици на луксозни автомобили. До края на първото полугодие на 2024 г. са завършени 474 от тези проверки, като са открити несъответствия между доходите и имуществото на някои от проверяваните лица на стойност 5.150 млн. лв. Това е отразено в отчет на Министерството на финансите за дейността му през първата половина на годината. В рамките на контролните процедури, 44 от проверяваните собственици на скъпи коли са подали коригиращи декларации за доходите си и са платили допълнителни данъци. Шест души обаче са получили актове за административни нарушения в големи размери.
Кампанията на НАП за щателна проверка на собственици на луксозни автомобили, чиито доходи не съответстват на техните покупки, започна през август 2023 г. и все още продължава. Данъчните органи също така проверяват и луксозни автомобили, взети на лизинг. След анализ на такива превозни средства, са назначени 57 контролни производства за проверка на доходите и имуществото на ползвателите им. Към края на юни са завършени пет от тези проверки, като са установени задължения за укрит подоходен данък в размер на 275 хил. лв.
Около 400 други българи, притежаващи скъпи имоти (всеки над 750 хил. лв.), придобити в периода 2019-2022 г., също са подложени на данъчни проверки. През първото полугодие на 2024 г. са завършени 124 проверки и ревизии, като са открити несъответствия между доходите и придобитото имущество при 12 лица на обща стойност 1.836 млн. лв. В хода на проверките са подадени 10 коригиращи декларации, с които собствениците на скъпите имоти са декларирали “пропуснатите” доходи и са платили дължимите данъци.
НАП също така засилва контрола върху лица, които не са декларирали доходи от търговска дейност в интернет. През първото полугодие на 2024 г. са възложени 144 ревизионни производства и 2 615 проверки на 129 електронни търговци. От приключилите осем ревизии са установени допълнителни данъчни и осигурителни задължения в размер на 67.6 млн. лв.
Данъчните органи също така насочват вниманието си към инфлуенсърите, които печелят от реклама в социалните мрежи. Под наблюдение са и физически лица, които създават съдържание в интернет – ютубъри, влогъри, независими журналисти.
От старта на кампанията за изсветляване на тези доходи през 2023 г. до средата на 2024 г. са започнати 30 проверки на известни личности в интернет, като 15 от тях вече са завършени. При 13 от завършените проверки са открити недекларирани приходи. Почти всички тези хора са подали доброволно данъчни декларации след покана от данъчните власти, като сумата на внесените данъци и осигурителни вноски е около 80 000 лв.
Вашият коментар