,

Министерският съвет ще отличи постижението на INSAIT.

Министерският съвет ще бъде домакин на официална церемония, посветена на престижното международно научно признание, което бе присъдено на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Новината беше оповестена от правителствената пресслужба.

Събитието ще събере ключови представители на държавната власт и академичната общност, сред които министър-председателят Румен Радев, вицепремиерът Атанас Пеканов, министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев, както и заместник-ректорът на Софийския университет акад. проф. Тони Спасов. На церемонията ще присъстват още научният директор и основател на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор на института Борислав Петров.

Признанието идва след като миналата седмица статия, чийто водещ автор е Иво Петров – докторант от INSAIT, получи специалната награда Spotlight на ICML 2026. Това е едно от най-значимите отличия, връчвани на престижната международна конференция ICML, която ежегодно събира водещи учени и изследователи в сферата на изкуствения интелект и машинното обучение. Успехът на младия български учен е ярък пример за високото ниво на научни постижения, които се реализират в рамките на INSAIT и за потенциала на България да се утвърди като център за върхови научни разработки в областта на новите технологии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *