Министерският съвет ще бъде домакин на официална церемония, посветена на престижното международно научно признание, което бе присъдено на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Новината беше оповестена от правителствената пресслужба.
Събитието ще събере ключови представители на държавната власт и академичната общност, сред които министър-председателят Румен Радев, вицепремиерът Атанас Пеканов, министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев, както и заместник-ректорът на Софийския университет акад. проф. Тони Спасов. На церемонията ще присъстват още научният директор и основател на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор на института Борислав Петров.
Признанието идва след като миналата седмица статия, чийто водещ автор е Иво Петров – докторант от INSAIT, получи специалната награда Spotlight на ICML 2026. Това е едно от най-значимите отличия, връчвани на престижната международна конференция ICML, която ежегодно събира водещи учени и изследователи в сферата на изкуствения интелект и машинното обучение. Успехът на младия български учен е ярък пример за високото ниво на научни постижения, които се реализират в рамките на INSAIT и за потенциала на България да се утвърди като център за върхови научни разработки в областта на новите технологии.





Вашият коментар