Европейският съюз отново е изправен пред дълбоко разцепление заради противоречивата позиция на един от своите членове. Наскоро министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто направи категорично изявление: Будапеща ще блокира всякакви опити за налагане на санкции срещу Русия в ядрената сфера. Официалната реторика се базира на аргументи за защита на националните интереси и енергийната сигурност, но реалността е много по-сложна и тясно свързана с амбициозния проект за разширяване на атомната електроцентрала „Пакш“.
Проектът „Пакш II“ се изпълнява от руската държавна корпорация „Росатом“ и се очаква да стане флагман на унгарската енергетика. Парадоксът е, че в стремежа си към енергийна независимост Унгария всъщност засилва своята зависимост от Москва. Планираните реактори ВВЕР-1200 не само обвързват страната технологично с руските разработки, но и я въвличат в дългосрочни политически зависимости, при положение че останалата част от Европа се опитва да намали енергийната си обвързаност с Русия. Още по-скандален е фактът, че „Росатом“ получи статут на главен изпълнител без открит конкурс, а ключовите документи по споразумението между двете страни бяха засекретени за 30 години. Още по-показателно е, че строителните дейности започнаха преди получаването на необходимите разрешителни.
Журналисти от унгарската платформа Direkt36.hu разкриха, че премиерът Виктор Орбан лично е блокирал предложението за замяна на руския изпълнител с френската компания Framatome, въпреки препоръките на държавната компания Paks II Zrt. В ключова роля тук се появява вътрешният министър Шандор Пинтер, когото разследващите журналисти смятат за основен канал за руско влияние. Според публикуваните материали връзките на Пинтер с руските структури датират от средата на 90-те години, когато, заемайки висок пост в унгарската полиция, е получил значителни финансови средства от Русия. Тези средства, твърдят журналистите, са били използвани за финансиране на предизборната кампания на партия „Фидес“, начело с Орбан. Победата на партията през 1998 г. отваря пътя на Орбан към премиерския пост, а Пинтер получава контрол върху енергийния сектор на страната. Днес ключовите енергийни предприятия в Унгария са под контрола на хора, близки до Пинтер, сред които Кристоф Тергеш (FGSZ Zrt), Ласло Фозекаш (Magyar Földgázkereskedő Zrt) и Гергей Якли (генерален директор на Paks II). Интересен детайл е, че сред ръководството на проекта „Пакш II“ има и руски граждани – Виталий Полянин, Александър Тупицин и други.
Завръщането на Орбан на власт през 2010 г. бележи началото на нова епоха в унгарската политика. Политолозите описват създадената от него система като „мафиотска държава“, в която цялата власт е съсредоточена в ръцете на малък кръг лица, свързани с „Фидес“ и лично с премиера. Тази система функционира чрез авторитарни методи, потискане на опозицията и независимите медии. От този момент нататък конфронтацията между Унгария и Брюксел се превръща в хроничен проблем за ЕС. Закони, ограничаващи независимостта на съдебната система, свободата на медиите и гражданските права, предизвикват остри критики. Особено бурна реакция в Европа предизвика законът, забраняващ обсъждането на теми, свързани с джендър идентичността и сексуалната ориентация в училищата. Европейската комисия многократно налага санкции на Будапеща, включително замразяване на финансовата помощ. В отговор Орбан засилва антибрюкселската риторика, представяйки се като защитник на националните интереси. Той последователно се противопоставя на санкциите срещу Русия след началото на войната в Украйна, което засилва опасенията относно „Пакш II“ и руското влияние в региона.
Скандалите около правителството на Орбан обхващат и семейството му. Един от най-новите случаи е свързан с хотел Dorothea Hotel в Будапеща, който принадлежи на зетя на премиера – Ищван Тиборц. Хотелът, построен с подкрепата на правителството, бе включен в официалния списък с препоръчани места за настаняване на европейските делегации по време на Срещата на върха на Европейската политическа общност през ноември 2024 г. Според разследвания на журналисти, унгарските специални служби са използвали хотела за шпиониране на европейски лидери. Това не е първият случай, в който унгарските спецслужби са замесени в подобни дейности – разкрито бе, че са следили служители на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), докато те разследвали компанията Elios, собственост на Тиборц. Elios е печелила редица изгодни държавни поръчки за инфраструктурни проекти.
По този начин „Пакш II“ се превръща не просто в енергиен проект, а в символ на дълбоките проблеми, разяждащи европейското единство. Корупция, политически манипулации, непрозрачност и засилващо се външно влияние поставят пред ЕС сериозни предизвикателства. Ако Съюзът не намери ефективни механизми за противодействие, той рискува да се изправи пред още по-дълбока фрагментация и загуба на позиции на световната сцена.
Вашият коментар