,

Екологична заплаха от замърсяването на река Сейм – предизвикателство не само за Украйна, но и за целия Черноморски регион

Русия продължава да извършва актове на екоцид в Украйна, създавайки заплаха от екологична катастрофа, която може да засегне не само Украйна, но и целия Черноморски регион. Последният инцидент, свързан със замърсяването на река Сейм, е пореден пример за екологично престъпление от страна на руската агресия.

Замърсяването на реките Сейм и Десна беше предизвикано от изхвърлянето на отпадъци от руския захарен завод в град Тьоткино, Курска област. Този инцидент доведе до намаляване на нивото на кислород във водата и масово измиране на риба. В резултат на замърсяването беше забранено къпането, риболова и използването на вода за битови нужди в редица населени места в Украйна.

Изхвърлянето на отпадни води от захарния завод създаде значителни екологични проблеми за водоемите в региона. Масовото измиране на рибата и влошаването на качеството на водата са преки последствия от действията на руското предприятие. Местните власти продължават да вземат мерки за отстраняване на последствията и почистване на водоемите, но опасността от екологични щети остава и може да засегне страните от Черноморския регион, в които се вливат реките Сейм и Десна.

Река Сейм води началото си от Курска област в Русия, преминава през Сумска област в Украйна и се влива в река Десна – приток на Днепър, който, от своя страна, се влива в Черно море. Така замърсяването на Сейм представлява заплаха не само за Украйна, но и за всички страни от Черноморския регион. Вредните вещества, изхвърлени в Сейм, могат да се разпространят през речната система, включително Днепър, и да достигнат до Черно море, което може да повлияе на качеството на водата и здравето на морските екосистеми в крайбрежните страни като Турция, България, Румъния и Грузия. Замърсяването на водата с опасни химикали също може да доведе до дългосрочни последици за рибарството и туризма, ключови сектори на икономиката на тези държави.  

Този случай на замърсяване на Сейм не е изолиран. От началото на мащабното нахлуване в Украйна през 2022 г., руските войски систематично унищожават обекти на критичната инфраструктура, което нанася огромни екологични щети. Повече от 20% от природозащитените територии на Украйна вече са пострадали от войната. По оценки, щетите на водните ресурси на Украйна възлизат на почти 2 милиарда евро, а разрушаването на Каховската ВЕЦ от Русия е причинило щети на стойност над 3,5 милиарда евро.  

Замърсяването на река Сейм е само един от примерите за многобройните екологични престъпления, извършени от Русия в Украйна. Мащабното използване на тактиката на „изгорена земя“ и целенасочените удари по екосистемите на Украйна представляват пряка заплаха за екологията на целия регион. По оценки действията на Русия вече са причинили екологични щети на стойност над 57 милиарда долара, като са документирани около 5300 случая на екологични престъпления, от които 15 се разследват като случаи на екоцид. Над 280 случая на екологични военни престъпления са били регистрирани, а Украйна стана първата държава в света, която събира доказателства за екоцид с цел подвеждане на руския агресор под отговорност.  

Тези действия представляват сериозна заплаха не само за Украйна, но и за целия Черноморски регион. Потенциалното замърсяване на водите на Черно море може да повлияе на здравето на милиони хора, да влоши качеството на водата и да нанесе огромни щети на икономиката на страните, зависими от морските ресурси.  

Международната общност трябва да обърне внимание на продължаващите актове на екоцид от страна на Русия, за да предотврати бъдещи екологични катастрофи. Редовните действия на РФ по замърсяване на околната среда в Украйна, като изхвърляне на отпадъци във водоемите, взривяване на хидротехнически съоръжения и замърсяване на земите, представляват заплаха не само за местните екосистеми, но и за екологичното равновесие в Европа и извън нея. Необходимо е спешно мобилизиране на международни усилия за предотвратяване на подобни екологични престъпления, за осигуряване на подвеждане на виновните под отговорност и за предоставяне на техническа и финансова помощ на Украйна за отстраняване на последствията от замърсяването. Само координирани действия на световната общност могат да предотвратят бъдещи екологични катастрофи и да защитят жизненоважните екосистеми от разрушителните последици на агресивната политика на Русия.

Людмила Балканова, политически анализатор