Висшият съдебен съвет има конституционно задължение да проведе избори за главен прокурор и председател на ВАС, заяви Преслава Петкова

Висшият съдебен съвет (ВСС) е конституционно установен орган, който запазва всички свои правомощия до избора на нов състав и следва да осъществи избори за главен прокурор и за председател на Върховния административен съд (ВАС). Това е конституционно заложено, коментира председателят на Камарата на следователите Преслава Петкова в интервю за БТА.

Петкова посочи, че мандатността на всеки орган е уредена в нормативен акт, като за ВСС това е предвидено в Конституцията на Република България и в Закона за съдебната власт. Няма правна пречка настоящият състав на ВСС да избира ръководни кадри в съдебната система. Съгласно Решение №12 от 2022 г. на Конституционния съд, правомощията на държавните органи не могат да бъдат ограничавани поради бездействие на институция, отговорна за съставянето им. Народното събрание (НС) също не е изключение, подчерта Петкова.

Според нея забавянето от страна на Народното събрание в изпълнение на задълженията му съгласно Конституцията и Закона за съдебната власт не трябва да възпрепятства дейността на ВСС, чиято непрекъснатост трябва да бъде гарантирана. Тя подчерта, че подмяната на състава на ВСС е въпрос на политическа воля.

Петкова допълни, че сегашният състав на ВСС е легитимен, избран в съответствие със законовите изисквания, и ще продължи да функционира до избора на нов ВСС. „Личните предпочитания към настоящия състав са субективни. Като магистрати, ние също може да имаме забележки към работата на този орган, особено що се отнася до забавянето на конкурсите и атестациите на колеги. Въпреки това, ВСС е уникален административен орган, чието отсъствие би блокирало съдебната власт“, каза тя.

Петкова отбеляза, че проблемът с изтеклия мандат на ВСС е резултат от липсата на действие от страна на Народното събрание, което не е по вина на членовете на настоящия ВСС или на магистратите. Решение на проблема би било Народното събрание първо да избере своите представители, а магистратите да осъществят своя избор, както направиха преди две години и половина, когато бяха избрани членове на ВСС от професионалната квота. „Нееднократно призовавахме народните представители за диалог, за да се излезе от задълбочаващата се институционална криза“, допълни тя.

Относно единствената кандидатура за главен прокурор, Петкова отбеляза, че процедурата е спазена и законът позволява представянето на една-единствена кандидатура. Пример за това са предишни избори за председател на Върховния касационен съд и главен прокурор, които също са провеждани с един кандидат. „Важно е да се оценят концепцията и качествата на кандидата“, коментира тя.

Петкова изрази мнение, че трябва да се осъществи избор не само на нов състав на ВСС, но и на други органи с изтекли мандати. „Има опасност от нарушаване на взаимодействието между държавните органи поради забавянията на Народното събрание. Очаквам законодателната власт да избере компетентни професионалисти, отговарящи на високите изисквания на Конституцията и Закона за съдебната власт“, заключи тя, добавяйки, че всяко забавяне увеличава кризата и общественото недоверие към институциите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *