На 18 септември 2023 година започва обширният национален протест в селското стопанство на България, който има за цел да спаси българското земеделие. В различни части на страната ще бъдат извършвани блокади, включително:
– В Югоизточната част на България: Петолъчката, кръговото на Ахелой, Варна – Бургас (след магистралата, отбивката за Аврен) и детелината Сливен-Ямбол.
– В централната част на Южна България: село Труд, Стара Загора (квартал Кольо Ганчев, летището Лукойл) и детелина на I-5 (Стара Загора-Хасково) и I-8 (Пловдив-Свиленград).
– В Североизточната част на България: Кардам, Дуранкулак, кръговото на Балчик, Карапелит, Тутракан, Разград, Шумен (бензиностанция Петрол) и Силистра.
– В централната част на Северна България: детелината към село Ясен (на главен път Плевен-Русе), Дунав мост, началото на автомагистрала Хемус (посока Варна-София) и село Горна Студена.
– В Северозападната част на България: Бяла Слатина, Видин мост и път (Е79) между селата Крапчене и Монтана.
– В Югозападната част на България: Кюстендил (мотел село Ябълково), Радомир (Т МАРКЕТ), Земен – Лобош, Ковачевци – Лобуш, Сапарева баня (летището), Дупница – село Пиперево, Перник (спортна зала “Борис Гюдеров”) и Брезник (улица “Ангел Коцелянов”).
– В Южната част на България: Кресна и Драгоман – КГП Калотина.
Инициативният комитет, съставен от 24 организации, изразява следните искания пред Народното събрание, Министерския съвет и Президента на Република България:
1. Продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна, със съпътстващата мярка за въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, свежи и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, при по-строг контрол върху тяхното произход, качество и безопасност.
2.Изплащане на пълната компенсация за растящите разходи на земеделските производители до края на септември 2023 г., поради конфликта в Украйна и премахването на горната граница на помощта.
3. Незабавно изплащане на държавната помощ, предназначена за компенсиране на земеделските производители със 100% увредени площи.
4. Предоставяне на финансиране за преразглеждане на наличните държавни помощи и въвеждане на нови мерки, включително минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийни плодове и тютюн, както и за животновъдите и пчеларите.
5. Подобряване на условията за интервенциите, предвидени в Стратегическия план по Общата селскостопанска политика, с оглед на улесняване на доказването на произведената продукция и подпомагането, свързано с производството.
Инициативният комитет изисква ясни ангажименти с определени срокове за изпълнение на тези искания. Според представителите му, протестните действия ще продължат до удовлетворяването на всички изисквания на селскостопанския сектор.
Вашият коментар