, ,

Управляващите в Столичната община се отказаха от новия организатор на Софийския маратон.

Опитите на Столичната община да намери нов организатор и да промени правилата за провеждането на най-голямото спортно събитие в София – маратонът, завършиха неуспешно. След серия от скандали, беше решено тазгодишното класическо бягане да бъде организирано отново от Асоциация “Спорт в свободното време”, която традиционно се занимава с това събитие.

Решението, което се очакваше след провала на процедурата за избор на нов организатор, беше потвърдено от управителния съвет на общинската фондация “София – Европейска столица на спорта”. Фондацията беше натоварена със задачата да организира маратона, но поради липса на капацитет трябваше да “преотстъпи” тази дейност на външна организация след конкурс. На 7 март спечелилият процедурата спортен клуб “Лъвско сърце” официално се отказа от провеждането на състезанието. Поради недостатъчно време за нова процедура за избор на организатор, фондацията прие, че търсенето на нов организатор е приключило без резултат.

“Вярваме, че София заслужава качествено спортно събитие и не трябва да пропускаме година без маратон,” заяви управителният съвет на фондацията. Те решиха, че и тази година ще подкрепят организаторите на маратона, регистрирани в календара на Българската федерация по лека атлетика – Асоциация “Спорт в свободното време”, който е планиран за 12 октомври.

Фондацията насърчава всички клубове и заинтересовани страни да помогнат за подобряването на събитието, като предоставя логистична, организационна и финансова подкрепа. “Управителният съвет потвърждава разбирането си, че Софийският маратон трябва да бъде лицето на спортна София, да привлича максимален брой участници и да бъде качествен туристически продукт и празник както за участниците, така и за жителите и гостите на града,” добавят от фондацията.

През есента местната власт реши, че трябва да намери нов организатор на най-голямото спортно събитие в града. Причините за промяната бяха необходимостта от подобрения в организацията и липсата на финансови ползи за общината, въпреки негативите от затварянето на центъра на столицата за няколко дни.

Маратонът беше организиран повече от десетилетие от “Асоциация спорт в свободното време” и спортен клуб “Спорт за всички – София в Европа”. През септември Столичният общински съвет сключи договор с фондация “София – Европейска столица на спорта” и ѝ възложи организацията на маратона. Тъй като фондацията не може да се справи сама, след конкурс беше избран нов организатор.

Конкурсът започна през ноември и привлече шестима кандидати, включително “Лъвско сърце”, “Бегач”, “Софийски планински клуб”, “Зелена стъпка” и дългогодишните организатори от “Асоциация спорт в свободното време” и “София в Европа”. Въпреки това, “Лъвско сърце” се отказа поради липса на подкрепа от Българската федерация по лека атлетика, която предпочиташе дългогодишния организатор.

Процедурите на конкурса не предвиждаха оттегляне на организатора, което затрудни посочването на втори кандидат. Желанието беше приходите от състезанието да се връщат в общинската фондация и да се разпределят за други спортни събития в столицата. След провала на новата процедура, това желание едва ли ще се осъществи, освен ако старите организатори не проявят добра воля, сподели общинският съветник Димитър Шалъфов.

Шалъфов подчерта, че желанието на всички е маратонът да запази състезателния си характер и международни лицензи. Софийският маратон е част от календара на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) и има официален лиценз от Световната асоциация по лека атлетика (World Athletics) с четвъртия етикет за елитност на състезание – Label. Изборът на “Лъвско сърце” обаче би могъл да го организира единствено като любителско състезание.

Според Шалъфов, организаторът зависи до голяма степен от БФЛА, тъй като се нуждае от тяхната подкрепа. Ако местната власт иска да проведе подобен конкурс в бъдеще, също ще трябва да се съобрази с позицията на федерацията. “Ако случайно искаме да организираме маратон чрез конкурс и процедура, то трябва да бъде съвсем различно състезание, което общината да развива самостоятелно. Като един подобен маратон ще бъде по-скоро любителски. Но разковничето е, че и да има нов организатор, той трябва да получи подкрепата на БФЛА,” каза Шалъфов пред Mediapool.

Общинската фондация ще продължи да съдейства за организирането на маратона и ще направи всичко възможно той да запази досегашните си характеристики и да се подобрява, но това не означава, че няма да се мисли в посока на ново състезание.

“Ние ще работим в посока подобряване на това събитие, но не пречи да помислим и за ново събитие, което общината да припознае. Но относно това кога да се провежда и кой да го организира са необходими подробни разговори, в които да участват всички заинтересовани страни като Столичната община, Столичният общински съвет, фондацията, БФЛА и дори Министерството на младежта и спорта,” обясни Шалъфов.

Според него е възможно да се помисли в посока на софийски полумаратон, но това е само възможност, която трябва да бъде добре обмислена и дискутирана. В рамките на Софийския маратон има и състезание на 21 км – полумаратон, както и бягане на 10 и 5 км.

Прегледи на публикации 👁️ : 19

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *