Днес отбелязваме Спасовден – подвижен празник, който винаги се пада в четвъртък, 40 дни след Великден. През 2025 година денят съвпада с 29 май.
За християните това е денят на Възнесението на Исус Христос. Според християнските вярвания, след смъртта и Възкресението си, Христос се среща с учениците си в продължение на 40 дни, за да им разказва за Божието царство. На 40-ия ден, придружен от тях и от Дева Мария, той се изкачва на Елеонския хълм до Ерусалим и се възкачва на небето, което се смята за край на Христовия път на земята. Въпреки това, Христос не изоставя хората, а им изпраща Светия Дух на Петдесетница и не престава да се застъпва за тях пред Отца.
Според народните вярвания душите на покойниците след Велики Четвъртък слизат на земята, а границата между горния и долния свят е размита. Именно на Спасовден те трябва да се върнат. Народът вярва, че росенът – магическо цвете – се бере от русалките в тази нощ. Хора, страдащи от болести или безплодие, преспивали на поляни с росен, носейки дарове като кърпа, зелена стомна, погача, печена кокошка и бъклица вино. Ако сутринта във водата до болния се появи цветче, това било знак, че самодивата е проявила милост. След този ритуал с придружителя си, човек става побратим завинаги.
Интересно е, че на някои места на Спасовската, Черешовата задушница (няколко дни по-късно) се боядисват червени яйца, подобно на Великден. Те се раздават, заедно с варено жито и хляб, за помен на близките. По-късно, в събота срещу Петдесетница, се отбелязва Черешова задушница.
Спасовден е предшестван от молитвата за дъжд на Герман и, подобно на Гергьовден, е важно да завали. Затова на този ден ергени и моми обикалят нивите, за да предпазят лятото от суша. Смята се, че ако на Спасовден вали дъжд, годината ще бъде богата, а реколтата – обилна.
Вашият коментар