Денят на данъчната свобода в България настъпва на 3 юни през 2025 година, което означава, че българите ще работят близо 154 дни, за да попълнят държавната хазна. Това е най-късната дата за този ден от много години насам, което се дължи на значителното увеличение на държавните разходи и преразпределението на средствата. Според Института за пазарна икономика (ИПИ), това е резултат от планираните консолидирани приходи в размер на 90,3 млрд. лв. при прогнозен БВП от 215 млрд. лв.
ИПИ подчертава необходимостта от фокус върху разходната част на бюджета, тъй като парламентът е гласувал консолидирани разходи в размер на 96,7 млрд. лв., което представлява увеличение от над 18 млрд. лв. спрямо предходната година. Разходите се очаква да достигнат 44,9% от БВП, което е безпрецедентно високо ниво през последните две десетилетия. Бюджетният дефицит е заложен на 6,4 млрд. лв., но зависи в голяма степен от изпълнението на амбициозните цели за приходи от ДДС.
Тези фактори водят до нарастване на държавния дълг, като за 2025 г. е заложен нов дълг в размер на близо 19 млрд. лв. Късното настъпване на Деня на данъчната свобода е индикатор за необходимостта от по-строга фискална политика, особено в контекста на подготовката за приемане на еврото. ИПИ препоръчва насочени усилия към връщане на разума в държавните финанси, включително елиминиране на бюджетния дефицит, овладяване на ръста на разходите и отмяна на планираното увеличение на осигурителната тежест.
Вашият коментар