, ,

Пулмолог предупреждава за опасностите от бездимния тютюн и вейповете: Здравословни рискове и статистики.

Никотинът в бездимния тютюн е значително по-висок и еквивалентен на 60 изпушени цигари, заяви пулмологът д-р София Ангелова. Според нея това води до пристрастяване и увеличава вероятността за връщане към традиционното пушене.

Д-р Ангелова предупреди, че здравословните последствия от употребата на снус могат да включват рак на устната кухина, хранопровода, стомаха и панкреаса, както и подутини в устната кухина, възпаление на венците, загуба на зъби, алергии и никотиново отравяне при деца, които го приемат като бонбони. Тя подчерта, че тези рискове произтичат от слюнката, която децата поглъщат при използване на снус.

Според д-р Ангелова над 30% от българите пушат, докато в Европа този процент е почти два пъти по-нисък. Тя добави, че 15-годишните български момичета са на първо място в ЕС по пушене, а момчетата са на второ място след хърватските.

Всяка година осем милиона души по света умират поради тютюнопушене, като цигарите и техният дим съдържат хиляди вредни вещества, уточни д-р Ангелова. Тя отбеляза, че макар употребата на тютюн в развитите страни да намалява, тютюневата индустрия става все по-агресивна, предлагайки вейпове, бездимни цигари и устройства, които нагряват до 330 градуса. Всички летливи водородни и други вещества, които се съдържат в обикновените цигари, присъстват и в бездимните продукти, подчерта тя.

Д-р Ангелова спомена, че вейповете съдържат ароматизатори, които увеличават токсичността за кръвоносните съдове и дихателната система. На българския пазар се предлагат вейпове с хексахидроканабинол, който има сходен ефект с тетрахидроканабинола, нарушавайки централната и периферната нервна система и предизвиквайки еуфория и затруднено дишане. Лекарката припомни случая с момче от Плевен, което почина след падане от високо, след като беше пушило вейп.

Еднократните вейп наргилета, популярни сред младите хора, имат изключително негативно въздействие върху носната кухина, а пушенето на наргиле може да доведе до припадък поради недостиг на кислород, причинен от въглеродния диоксид, обясни д-р Ангелова.

Всяка година в България три хиляди души се разболяват от рак на белия дроб, а преживяемостта след поставянето на диагнозата е едва пет години. Д-р Ангелова подчерта, че никога не е късно да се откажат цигарите.

Проучване от 2015 г., проведено сред родители на 908 деца от четвърти, седми и десети клас в Южна Калифорния, показва, че децата на майки, които са пушили по време на бременността, са 1,5 пъти по-склонни да развият астма през първите две години от живота си. Ако и майката, и бабата на детето са пушили по време на бременността, рискът от астма нараства до 2,6 пъти.

Според данни на Световната здравна организация около 700 милиона деца по света са изложени на пасивно пушене, като 166 хиляди от тях умират всяка година поради вредните ефекти от тютюневия дим, завърши д-р Ангелова.

Прегледи на публикации 👁️ : 13

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *