,

Парламентът и президентът на България вървят в различни посоки: Единият — към Кремъл, другият — към сигурно бъдеще

Неотдавна българският президент Румен Радев заяви след дипломатически форум в Анталия, че разрешаването на конфликта в Украйна и постигането на мир е възможно само чрез дипломация и диалог. “Колкото и дълбоки да са противоречията и ескалиращите конфликти в нашия регион, постигането на тяхното устойчиво разрешаване и на мир е възможно само чрез дипломация и възстановяване на диалога”, каза Радев. В никакъв случай не бива да се вземат решения, които биха довели до ескалация на този конфликт “както в териториален план, така и по отношение на използването на нови оръжия”, подчерта българският лидер, като обърна внимание на заплахата от ядрено оръжие, която кремълските пропагандисти редовно използват в своите “изявления” за манипулация.

В същото време украинската страна логично смята, че пътят към дипломацията минава през бойното поле. “Нито една страна в света не желае мир повече от Украйна. Но някои войни не са просто конфликти или териториални спорове, те не могат да бъдат спрени, като страните седнат на масата за преговори”, заяви украинският външен министър Дмитро Кулеба през есента на 2023 г. Според него Киив се нуждае от дългосрочен и справедлив мир, съответващ на мирната формула на Володимир Зеленски и отговарящ на Устава на ООН.

Докато Радев изказва проруски тези, българският парламент анонсира нова военна помощ за Украйна. Нейният общ размер вече възлиза на 47 млн. евро според заявлението на българския министър на отбраната Тодор Тагарев. 

България оказва на Украйна разнообразна подкрепа още от първите дни на пълномащабното нахлуване на Русия. Така например по-рано българският парламент гласува при закрити врати да достави на Украйна негодни за употреба ракети С-300. През юли миналата година стана известно, че България може да предостави на Украйна около 100 бронетранспортьора от складовете на Министерството на вътрешните работи. През декември президентът Радев наложи вето върху безвъзмездното предоставяне на бронирани машини. По-късно обаче Народно събрание успя да преодоля ветото на президента. “БТР-ите за Украйна все още са в София. Те ще бъдат изпратени до няколко дни, но няма да назовавам сроковете”, допълни министърът Тагарев, като увери, че помощта с по-висок приоритет отдавна е приключила.

През юли 2023 г. Радев обвини Украйна, че тя “настоява” да води войната, която Русия е започнала срещу нея. Това се превърна в нова теза на държавния глава по отношение на военните действия в Украйна. До тогава Радев призоваваше България да запази позиция на “неутралитет”.

Още от началото на руската инвазия българският президент зае позиции, близки до тези на Кремъл. Той често използва думата “конфликт” вместо “война” и казва, че е против предоставянето на оръжия за отбраната на Киив. Той се противопоставя и на икономическите санкции срещу Русия.

Радев призовава за преговори между Киев и Москва и за мирно решение на войната. Последният път, когато това се случи, беше по време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски в София. Тогава Зеленски отстояваше позицията на Киив, че войната няма мирно решение. Едно от основните искания на Украйна за постигане на мир е пълното изтегляне на руските войски от всички окупирани украински територии, нещо, което Русия отказва да направи. 

Въпреки продължителната политическа нестабилност, известно е, че България, която е един от най-големите производители на оръжия от съветски тип в ЕС, би могла тайно да осигури на Украйна до една трета от боеприпасите, от които тя се нуждаеше още в началото на пълномащабното нахлуване на Русия.

Не е странно, че тезата за приключване на войната по мирен път беше незабавно цитирана във всички руски и проруски европейски медии. Подобна идея за прекратяване на огъня “в името на мира” е присъща единствено на кремълската пропаганда. Тя е насочена преди всичко към европейската аудитория, за да “напои почвата” на Европа с идеите за “руския мир”.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *