За период от пет месеца представителите на Министерството на вътрешните работи (МВР) успя да изземе 1500 автомобила от пияни и дрогирани водачи. Почти 200 от тях вече са били отнети окончателно със съдебни решения. По информация от МВР тази мярка се е явила ефективна в предотвратяване на инциденти, а броят на задържаните на пътя е намалял.
Само през събота и неделя бяха установени общо 30 водачи, шофирали след употреба на алкохол или наркотични вещества. От тях 14 са шофирали с концентрация на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, 16 – с над 1,2 промила, а трима са отказали тестване. Под въздействие на наркотици са били установени 9 водачи, а други 7 са отказали тестване.
Относно изземването и отнемането на автомобили, това правило се прилага от август месец. В случай, че водачът е собственик на превозното средство, то се иззема и се пренася до охраняем паркинг, където остава до приключване на наказателното преследване. В случай на осъдителна присъда, автомобилът се отнема в полза на държавата. Ако водачът е само ползвател на автомобила, той се иззема от полицията като веществено доказателство, а стойността му се оценява от лицензиран оценител по време на наказателното производство. При осъдителна присъда, виновният заплаща глоба равна на стойността на автомобила.
МВР съобщава, че са закупени два апарата за бързо изследване на проби за наркотици, които скоро ще бъдат разпределени във ВМА и Института по криминалистика на МВР. Общо са поръчани още 4 апарата, които скоро ще бъдат в наличност.
Новата електронна система за връчване на глоби е вече активна и за два месеца са били връчени над 20 000 глоби. В близко бъдеще системата ще работи на пълен капацитет, позволявайки издаването на до 1000 документа на час с цел бързо изпълнение на задълженията към държавата.
Напомняме, че от август миналата година съдилищата в България могат да отнемат автомобила на водач, управлявал превозното средство след употреба на алкохол или наркотици.
Промените в Наказателния кодекс предвиждат конфискация в случаите на шофиране с над 1,2 промила алкохол, като нарушителят може да получи и затвор от 1 до 3 години, както и глоба от 200 до 1000 лева. При повторно нарушение с над 0,5 промила алкохол, автомобилът се отнема, а виновният може да бъде осъден на затвор от 1 до 5 години и глоба от 500 до 1500 лева.
Ако се управлява автомобил след употреба на наркотици, наказанията са конфискация на автомобила, 1 до 3 години затвор и глоба от 500 до 1500 лева. При повторно нарушение, наказанието включва конфискация, 1 до 5 години затвор и глоба от 500 до 1500 лева. Ако нарушителят не е собственик на управляемия автомобил, той може да плати равностойността му.
Вашият коментар