В София е регистриран нов случай на западнонилска треска, информира БНР.
Според данни от Столичната здравна инспекция, през септември са потвърдени 15 случая на заболяването в града. Освен това през последната седмица са диагностицирани и три случая на лаймска болест, 6 случая на скарлатина, 7 случая на коклюш, 1 случай на туберкулоза и 16 случая на варицела.
Напомняме, че преди месец двама души починаха след заразяване със западнонилска треска. Във връзка с това, Министерството на здравеопазването е изпратило инструкции до регионалните здравни инспекции за засилване на контрола и наблюдението върху заболяването.
Вирусът на западнонилската треска се предава чрез ухапване от заразени комари, които се инфектират от заразени птици. Най-много случаи се регистрират в периода от юли до септември поради повишената активност на тези насекоми. Вирусът може да се предава между хора чрез кръвопреливания, трансплантации на органи, от майка на дете по време на бременност или кърмене, както и сред медицински персонал, работещ с него в лабораторни условия.
Около 80% от инфекциите протичат без симптоми, като приблизително 20% от заразените усещат главоболие, отпадналост, треска, мускулни болки, повръщане, обриви, умора, болка в очите и увеличени лимфни възли. По-малко от 1% от заразените развиват тежка форма на заболяването, която засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), като това се случва основно при възрастни хора и при лица с придружаващи заболявания. Инкубационният период на заболяването е между 3 и 14 дни.
Предпазни мерки
Препоръчва се да се използват лични предпазни средства, за да се намали рискът от ухапвания от комари. Това включва поставяне на мрежи на прозорците, носене на светло облекло, което покрива голяма част от тялото, и използване на репеленти, особено от късния следобед до вечерта, когато комарите са най-активни. Също така, е полезно да се прилагат уреди и препарати за домашна дезинсекция. Поради възможността вирусът да се предава чрез кръв и трансплантирани органи, хората, които са били диагностицирани с инфекция от вируса, не трябва да даряват кръв или костен мозък за период от 120 дни след заразяването.
Вашият коментар