Всеки от нас е изпитвал моменти, когато здравословното му състояние рязко се влошава и дори ставането от леглото става непосилно. В такива случаи посещението при личния лекар може да се окаже истинско предизвикателство. Особено сложни са ситуациите, когато симптомите се появяват следобед, а вашият лекар вече е приключил работния си ден. Какво правите тогава, ако ви е необходим болничен за този ден? Това е въпрос, който много хора си задават, споделя Агенция “Фокус”.
Може ли да се издаде болничен лист за минало време? Ето какво казват експертите от Националния осигурителен институт (НОИ):
Болничен лист за минало време без предварителен преглед на пациента не се издава. Изключения се правят само в случаи на тежки остри или изострени хронични заболявания, когато обективната находка от прегледа показва, че пациентът е боледувал и е бил временно неработоспособен, но прегледът не е могъл да бъде извършен. В тези случаи причините за неизвършения предварителен преглед трябва да бъдат подробно описани в амбулаторния лист и отбелязани в графа “Бележки” на болничния лист.
За лица, които поради заболяването си не могат да поемат отговорност за своите действия, този срок е удължен до 10 дни. При издаване на болничния лист денят на прегледа се включва в посочените два или 10 дни. Ако прегледът е бил извършен и временната неработоспособност е била установена своевременно, но болничен лист не е бил издаден, той може да се издаде за минало време, ако въз основа на медицинската документация и амбулаторния лист се прецени, че лицето е било временно неработоспособно през този период.
В тези случаи болничен лист за отпуск до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания се издава от лекуващия лекар или лекаря по дентална медицина, до 6 месеца – от Лекарска консултативна комисия (ЛКК), а за повече от 6 месеца – след решение на Трудово-експертна лекарска комисия (ТЕЛК). Целият отпуск за минало време се включва в един болничен лист. Важно е при издаването на болничен лист за минало време на ред “Бележки” да се впише необходимата бележка (например: “Издава се за минало време”; “Издава се за лечение/изследване в чужбина” и др.).
Вашият коментар