Кой съветва депутатите и как се определя тяхната роля.

Съветниците на депутатите по въпросите на политиката, законодателната дейност, земеделието или външната политика са обект на интерес след всяко ново народно събрание. Имената на тези сътрудници са публично достъпни на сайта на парламента, където често става ясно, че някои от тях са по-изявени от самите народни представители.

Позицията на нещатен сътрудник осигурява на бивши депутати, министри и дори настоящи кметове достъп до парламента. Въпреки това, детайлите около техните конкретни задължения често остават неясни.

Сред парламентарните групи, БСП-Обединена левица разполага с най-много нещатни сътрудници – общо 10, които предоставят съвети по политически въпроси и законодателство. Почти всички от тях са бивши депутати, като например Александър Паунов и Румен Петков. В списъка фигурира и името на Мая Манолова, председател на “Изправи се, България”.

Групата на “Демокрация, права и свободи” се съветва с трима бивши представители на движението: Ализан Яхова за земеделие, Валентин Тончев за външна политика и Тимур Халилов, също за външна политика.

Парламентарните групи на ПП-ДБ, “Възраждане” и “Има такъв народ” имат по един сътрудник. Бившият депутат Антоанета Цонева съветва ПП-ДБ по въпросите на регионалното развитие, културата и медиите, докато Ася Тодорова се грижи за връзките с обществеността на ИТН. Йовка Димитрова ръководи пресцентъра на “Възраждане”.

Севдалина Арнаудова отново сътрудничи на ГЕРБ-СДС по връзките с обществеността, а Владислав Горанов, санкциониран по закона “Магнитски”, консултира партията по финансови въпроси. Тома Биков разчита на бившия зам. областен управител на София Томи Николов, който сега е сътрудник по местното самоуправление. Деница Сачева е наела Антония Терзиева, която е зам.-председател на Съвета на директорите на “Софийски имоти” ЕАД.

Бившият финансов министър Асен Василев от ПП-ДБ е наел трима сътрудници, сред които Лидия Колева за връзки с обществеността и Жана Токова за финансови въпроси. Лъчезар Ставрев, негов съветник в сектор “Сигурност”, беше арестуван наскоро по обвинения. Кирил Петков е наел Елена Кузмова като сътрудник по външна политика, а Николай Денков разчита на Иван Модев за образование и социална политика.

В БСП временният председател Атанас Зафиров работи с Рупен Крикорян по въпросите на правата на човека и вероизповеданията, а Борислав Гуцанов е поверил националната сигурност на Георги Великов, бивш служител на ДАНС.

Депутатът от ДПС Байрам Байрам разчита на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн за регионално развитие. Възнагражденията на сътрудниците идват от представителните разходи на парламентарните групи, които са в размер на две трети от основното възнаграждение на депутатите. Всеки народен представител решава самостоятелно как да разпределя тези средства.

Прегледи на публикации 👁️ : 3

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми