От години учените се опитват да разберат дали жените говорят повече от мъжете. Популярното схващане е, че жените са по-словоохотливи, но ново мащабно проучване показва, че това е вярно само в определени етапи от живота.
Дълго време се е смятало, че жените говорят значително повече от мъжете. Изследователи от университета в Аризона обаче установиха, че разликите в приказливостта зависят основно от възрастта.
Още през 2007 г. психологът Матиас Мел и неговият екип анализираха разговорите на 500 души чрез специални устройства за запис (EAR) и стигнаха до изненадващ извод – мъжете и жените изговарят средно по около 16 000 думи дневно, което противоречи на общоприетите вярвания. Тогавашното изследване обаче обхващаше предимно студенти от Остин, Тексас, което остави въпроса отворен за по-широк анализ.
Осъзнавайки ограниченията на първоначалното проучване, Мел и негови колеги повториха изследването в много по-голям мащаб. Те анализираха 630 000 аудиозаписа от 2197 участници в 22 различни проучвания, проведени в четири държави, за да установят дали наистина има разлика в говоренето между половете – и ако да, кога.
Оказа се, че мъжете и жените говорят приблизително еднакъв брой думи на ден, с една важна разлика: в периода между 25 и 65 години жените изговарят средно с 3000 думи повече на ден от мъжете.
Според учените това може да е свързано с отглеждането на деца и социалните роли, които жените поемат в този етап от живота си. Вероятността за повишена комуникация с деца, колеги и семейство може да е основната причина за този феномен.
Интересно е, че ако биологични фактори като хормоните бяха основен фактор, разликата щеше да е по-осезаема и в по-млада възраст. Също така, ако социалните тенденции бяха водещи, различията между половете щяха да нарастват с времето, но това не се наблюдава.
Освен различията между половете, изследователите установяват и друга тенденция – хората може би като цяло говорят по-малко. С увеличената употреба на текстови съобщения, социални медии и дигитална комуникация, вербалните взаимодействия лице в лице може да са в спад.
Това проучване не само поставя под въпрос дългогодишни стереотипи, но и дава нов поглед върху начина, по който общуваме в съвременното общество.
Вашият коментар