Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), обяви, че ще изпрати официален призив на ГЕРБ за приемането на три ключови антикорупционни закона, които са съществени за получаването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Тази информация бе съобщена от Петков по време на събитие за учредяване на младежка структура на „Продължаваме промяната“.
Новината идва след като Асен Василев, друг съпредседател на ПП-ДБ, публично призова Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, да спре да се укрива от приемането на антикорупционното законодателство. ПП-ДБ настояват законите да бъдат приети в оставащите дни на 50-ото Народно събрание. В отговор, ГЕРБ се изказаха против прибързано приемане на законодателство.
Петков нарече предложението „джентълменско писмо“, сравнявайки го с „джентълменското споразумение“ от 2023 г., когато ПП-ДБ и ГЕРБ се разбраха за съвместно управление. Той подчерта, че законите, които включват поправки в закона за защита на лицата, подаващи сигнали, закон за личния фалит и нови правила за антикорупционната комисия, са критични за получаване на десет милиарда лева по ПВУ.
От ГЕРБ реагираха на призива във Фейсбук, отбелязвайки, че са против прибързаното законодателство, предлагано от ПП. Те изразиха загриженост относно кампанията на ПП-ДБ, която според тях възпрепятства възможността за съставяне на редовно правителство и политическа стабилност.
Българският ПВУ, на стойност 5,7 милиарда евро, е част от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС, предназначен да подпомогне страните членки в справянето с последиците от пандемията от COVID-19. Макар и с голямо закъснение, парламентът успя да приеме част от законите, необходими за получаването на средствата.
По-рано през седмицата Бойко Борисов заговори за нов формат на „джентълменско споразумение“ за правителство след изборите на 27 октомври. В същото време Асен Василев потвърди позицията на ПП-ДБ, че ново общо управление с ГЕРБ е невъзможно.
През ноември 2023 г. Европейската комисия одобри промени в българския ПВУ след протести на миньори и енергетици, които доведоха до намаляване на средствата от 6,3 на 5,7 милиарда евро.
Вашият коментар