Изследване разкрива скритите рискове на електронните цигари

Ново изследване поставя под въпрос безопасността на електронните цигари, които често се възприемат като по-безвредна алтернатива на традиционното пушене. Според данните, публикувани от ChronicleLive, употребата на вейпове може да представлява сериозен риск за здравето, включително вредно влияние върху мозъка.

Проучването, проведено в Манчестърския университет, разкрива, че електронните цигари причиняват увреждания, сходни с тези от класическото тютюнопушене. Учените установили, че ефектът върху кръвоносните съдове е идентичен, а потенциалните последици могат да доведат до значителни здравословни проблеми. Специалистите предупреждават за възможността от бъдеща здравна криза, ако не бъдат взети мерки.

Ръководителят на изследването, д-р Максим Бойдин, специалист по сърдечна рехабилитация, признава, че първоначално също е смятал вейпингa за по-малко вреден. „Това, което открихме, е, че опасностите за човек, който продължава да пуши вейп, не се различават от тези за традиционните пушачи“, коментира той.

Изследването включва доброволци на възраст между 18 и 45 години, като средната възраст на участниците е 27 години. Всички са преминали тестове, оценяващи състоянието на кръвоносните им съдове и притока на кръв към мозъка. В продължение на 12 часа преди изследванията те не са употребявали никотинови продукти, не са консумирали нищо освен вода и не са се подлагали на физическо натоварване. Резултатите показват, че при пушачите и потребителите на вейпове кръвообращението е еднакво засегнато, което увеличава риска от когнитивни нарушения и заболявания като деменция.

Повечето електронни цигари съдържат никотин – вещество с доказано отрицателно въздействие върху здравето. Ароматизираните вейпове, имитиращи вкусове на плодове и сладкиши, привличат все повече млади хора. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията, никотинът може да забави развитието на мозъка до 25-годишна възраст, както и да повиши риска от зависимост и депресивни състояния.

Д-р Бойдин предлага въвеждането на по-строг контрол върху продажбата на вейпове, като ограничи достъпа до тях само чрез лекарско предписание. „Мисля, че лекарите трябва да могат да предписват вейпове за определен период от време, така че те да могат да се използват като средство за преход, но само за кратко време. Вече знаем дългосрочните ефекти от вейповете и ако не действаме сега, през следващите 10 – 15 години ще станем свидетели на извънредна ситуация в здравеопазването“, предупреждава той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *