Изборът на Орлин Колев за член на Конституционния съд: Политически сблъсъци и критики

Със 127 гласа подкрепа от ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски, Орлин Колев беше избран за нов член на Конституционния съд (КС). Против неговата кандидатура гласуваха 104 народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“.

Междувременно, кандидатурата на Йонко Грозев събра едва 38 гласа подкрепа – 36 от ПП-ДБ, един от ГЕРБ и един от „Величие“.

Подкрепата за Колев беше осигурена без гласовете на ДПС на Ахмед Доган, които са част от управляващата коалиция, за разлика от ДПС на Пеевски, който формално е част от опозицията. По време на обсъжданията в пленарната зала, основната част от дебатите се фокусира върху критиките към Грозев заради неговата дейност като адвокат и съдия в Европейския съд на правата на човека (ЕСПЧ), както и към партията, която го издигна – ПП-ДБ. Той също така беше атакуван заради подкрепата, която получи от множество неправителствени организации.

От ПП-ДБ многократно подчертаха, че издигнатият от ГЕРБ Колев всъщност е кандидат на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Те обвиниха Колев, че в свои изказвания пред медиите и по време на изслушването си в комисии е защитавал безконтролната власт на прокуратурата, нейните действия срещу самия Конституционен съд и конкретно лидера на „ДПС – Ново начало“.

„Преди минути сбъднахте най-големите ми страхове. Позволихте да използвате избора на български конституционен съдия за тясно партийни цели. Имаме нова политическа ситуация в страната. Колега Борисов, Вие отсъствате от залата, но дължите отговори на българското общество“, заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ след гласуването.

„Продължаваме промяната-Демократична България” винаги са заедно с Пеевски, независимо дали са в управлението или в опозиция, но когато са в управление, Пеевски е добър, а когато са в опозиция – лош“, добави Тошко Йорданов от ИТН.

Орлин Колев е на 46 години от Видин и в момента е член на Комисията за защита от дискриминация. Той завършва „Право“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“ през 2004 г. и от октомври 2006 г. преподава в Академията на МВР, а от май 2009 г. е асистент, а по-късно и главен асистент по конституционно право в катедрата в Юридическия факултет на Софийския университет.

Йонко Грозев беше издигнат от ПП-ДБ, след като преди това беше предложен за поста от множество граждански организации, юристи и преподаватели по право. Той завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1991 г., а през 1994 г. защитава магистърска степен по право и в университета Харвард. През 1992 г. е сред учредителите на Българския хелзинкски комитет, а по-късно оглавява правната му програма между 1995 и 2005 г.

Конституционният съд на България се състои от 12 съдии с мандат от по 9 години. Съдът се произнася по искания за установяване на противоконституционност на законите и актовете на парламента и президента, тълкува Конституцията, решава спорове за компетентността на отделните власти и други.

През последните седмици съдът стана обект на политически атаки заради решението си частично да касира последните парламентарни избори от октомври 2024 г. Това доведе до многохилядни протести в София и други градове в страната.

Прегледи на публикации 👁️ : 20

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *