Екстремните горещини, които са довели до опустошителни пожари в страната, оказват влияние и на Черно море, където температурата на водата е достигнала стойности, характерни за тропиците. Учените предупреждават, че покачването на средната температура с един градус води до сериозни последици за морските обитатели и риболовната индустрия.
Рибарите около Варна съобщават, че рибата се отдалечава от брега и търси по-хладни води в дълбочина. “Някъде към 40-42 метра в Черно море има постоянно течение с температура от 9 градуса, където се задържат основните пасажи,” казва Костадин Паунов, рибар. Заради високите дневни температури, които достигат до 30 градуса, рибарите са принудени да извършват риболов през нощта, когато мрежите им се пълнят дори край брега.
Въпреки трудностите, някои рибари практикуват риболов на лампа, който дава прилични улови на попчета, сафрид и дори екзотични риби, характерни за Средиземно море, като морска врана, минокопа и сепарида. Виолин Райков, учен, обяснява, че високите температури променят биологичния часовник на рибите, водят до по-ранно размножаване и променят миграционните им маршрути. Това може да доведе до намаляване на рибния запас в някои области.
Затоплянето на водата може също да предизвика намаляване на кислорода поради интензивния цъфтеж на водорасли, което води до образуване на “килими” на повърхността на морето, които блокират проникването на светлина в дълбочина. Това също води до оксидативен стрес за морските обитатели, поради намаляване на кислорода.
Топлата вода също така е причина за навлизането на нови морски видове в Черно море, като попчета, корейска скална риба, ципура и морска врана. Екзотични ракообразни, като синия рак, също се срещат в региона и са считани за инвазивни видове.
Вашият коментар