Финансова помощ при бедствия: какво трябва да знаете и защо не всички пострадали я получават.

Ако природно бедствие унищожи вашия дом и правителството и кметът обещават финансова помощ, е важно да се запознаете с закона, тъй като помощта не е автоматична за всички пострадали. Тя се предоставя еднократно и само на социално слаби семейства, които не могат да възстановят имота си и да се върнат към нормален живот.

Въпреки политическите обещания, реалността често е различна. Примерите от последните месеци показват, че финансова подкрепа, обещана “на едро”, често не достига до нуждаещите се. След опустошителната градушка в Шипка, Шейново, Казанлък и Нова Загора от 13 юни, много пострадали семейства не получиха обещаната помощ и вероятно няма да я получат.

Семейство в шипка е сменило близо 1000 счупени керемиди като ремонтът само на единия скат с най-много щети е излязъл на обща стойност около 6 хил. лв.

Подобна ситуация може да се очаква и в село Воден, където десетки семейства останаха без подслон след пожара на 17 юли. От общинската администрация посочват, че помощта се отпуска само на социално слаби семейства, които не могат да се справят сами. Вече 204 семейства в района около Казанлък са получили отказ на помощта, най-често с мотива, че финансовото им състояние позволява да се справят сами. Някои от отказаните не са включени в статистиката, тъй като са били върнати преди да подадат заявления поради наличието на застраховки.

След силната буря и градушка на 13 юни, която засегна община Казанлък и околните села, кметът Галина Стоянова обяви частично бедствено положение. Въпреки реакцията на пожарната и полицията и обещаната еднократна помощ в размер на 1600 лв., реалността показва, че много пострадали семейства не са получили нужната подкрепа. Премиерът Димитър Главчев и министри посетиха пострадалите райони, но обещаната помощ често не е достигнала до нуждаещите се.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми