Централната избирателна комисия (ЦИК) е изправена пред важна задача – да се произнесе по разпореждането на Конституционния съд (КС) за повторно изчисление на резултатите от изборите, проведени на 27 октомври. Решението на КС беше взето след установени несъответствия в броя на действителните и недействителните гласове при проверка на изборните книжа в част от секциите.
През ноември конституционните съдии възложиха на експерти да извършат проверка на изборната документация в 2204 от общо 12 920 секции в страната. Установено беше, че в близо половината от тях има разлики в броя на действителните гласове.
Сега ЦИК трябва да изиска изборните книжа от всички секции, които ще бъдат обработени от експерти и предадени на „Информационно обслужване“. Държавният преброител ще направи анализ на данните и ще предостави информация за евентуални промени в разпределението на гласовете, съобщава NOVA.
След като обработи резултатите, ЦИК трябва да ги предостави на Конституционния съд, който ще вземе окончателно решение. Вотът за Народно събрание беше съпътстван от множество сигнали за нередности, включително случаи на подправяне на протоколи и манипулация на бюлетини. Именно тези сигнали доведоха до решението на КС да възложи експертиза на изборната документация в 2204 секции, представляващи 17,06% от всички секции в страната.
Резултатите от проверката сочат, че в 46,75% от инспектираните секции има разлики в броя на действителните гласове по кандидатски листи. Освен това, в 35,78% от проверените секции броят на недействителните бюлетини, отчетен от секционните комисии, не съвпада с данните, установени от експертите, пише вестник „Сега“.
Според публикуваното определение на КС, ЦИК трябва да използва резултатите от експертизата, за да направи цялостен анализ на национално ниво. Това включва общия брой на бюлетините (хартиени и машинни), броя на недействителните и действителните гласове за всеки участник в изборите, както и гласовете „Не подкрепям никого“.
Освен това ЦИК трябва да определи броя на гласовете, необходими за преминаване на 4-процентната бариера за влизане в парламента, както и евентуални промени в разпределението на депутатските мандати. Това ще покаже дали определени народни представители ще загубят местата си и дали други ще влязат в парламента.
На 26 ноември 2024 г. Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, свързани с оспорване на законността на парламентарните избори от 27 октомври. Впоследствие делата бяха обединени в едно общо производство.
Назначената експертиза обхвана 1777 избирателни секции, като основната ѝ цел беше да установи дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независими кандидати) съответства на данните, вписани в протоколите на секционните избирателни комисии.
Освен това беше извършена проверка на машинното гласуване, като експертите трябваше да установят дали данните от паметта на специализираните устройства съвпадат с вписаните в изборните протоколи резултати.
Друг важен аспект от разследването беше проверката на 442 избирателни секции с цел да се установи дали броят на отчетените като недействителни бюлетини в протоколите съвпада с реално предадените на районните избирателни комисии бюлетини.
Сега, след завършването на експертизата, решаващата роля е в ръцете на ЦИК, която трябва да представи новите изчисления пред Конституционния съд. От това ще зависи дали ще има промени в състава на Народното събрание и дали ще бъдат предприети допълнителни мерки за гарантиране на честността на изборния процес.
Вашият коментар