В София единствено заплатите в частния сектор изпреварват тези в обществения, докато в останалите региони на страната държавните служители продължават да получават по-високи възнаграждения. Според последните данни на НСИ, държавните заплати бележат значителен ръст, а частният сектор трудно успява да се конкурира с тях.
Често в малките населени места държавата е основният работодател, което подчертава, че политиката по доходите не се основава на производителността или реалната икономика, а е силно повлияна от административни решения и социални натиск. В по-бедните региони разликите в заплащането между частния и обществения сектор са още по-очевидни. Например, във Видин частният сектор плаща средно 1352 лв., докато в държавния сектор възнагражденията достигат 1894 лв., което представлява 40% разлика. Подобна е ситуацията и в Хасково и Смолян, където държавните заплати също значително надвишават частните.
Средният ръст на заплатите в обществения сектор за второто тримесечие на 2024 г. е 22,5%, докато в частния сектор увеличението е 15,6%. Най-впечатляващото увеличение е в държавната администрация с ръст от почти 30%, което е двойно по-високо от темпа на увеличение в частния сектор. Значителни увеличения се наблюдават и в образователния сектор.
София остава единственият регион, където средната заплата в частния сектор (3160 лв.) изпреварва тази в държавния (2997 лв.). В национален мащаб секторът на информационните технологии продължава да води по заплати със средна стойност от 5164 лв.
В различните области обаче се открояват интересни тенденции. В Русе, например, ИТ секторът е начело по заплати, следван от здравеопазването. В Габрово енергийният сектор е лидер, докато в Разград секторът “Култура, спорт и развлечения” заема първото място, благодарение на присъствието на ФК “Лудогорец”.
Вашият коментар