,

Бюджетът на държавното обществено осигуряване за 2024 г. приет: Промени в осигуровките, пенсиите и обезщетенията.

В края на март държавното обществено осигуряване, което регулира осигуровките, пенсиите, болничните и майчинските, най-сетне получи одобрен бюджет. Това е първият от трите бюджетни закона, които депутатите приеха днес на второ четене след продължителни дебати в пленарната зала.

Въпреки съпротивата на депутатите от “Продължаваме промяната – Демократична България”, от 1 април максималният осигурителен доход се увеличава от 3750 на 4130 лв. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, земеделските стопани и тютюнопроизводителите става 1077 лв., като за първи път тази година се изравнява с минималната работна заплата (досега беше 933 лв.). Размерът на осигуровките остава непроменен.

Какви са решенията за пенсиите?

От 1 юли минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще бъде 630,50 лв. Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., ще бъдат актуализирани с 8,6%. Максималната пенсия остава 3400 лв. Освен това, минималният дневен размер на обезщетението за безработица се запазва на 18,00 лв., а максималният – на 107,14 лв. Не се променят и обезщетенията за отглеждане на дете – 780 лв. за дете до 2-годишна възраст, както и сумата за бащите, които ползват отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, като срокът на изплащане остава два месеца.

Болнични и обезщетения

Тази година работодателите отново ще поемат първите два дни от болничния, а НОИ ще изплаща обезщетението от третия ден – практика, въведена миналата година. Няма промени и в условията за получаване на обезщетения. Обезщетението за временна неработоспособност ще се изчислява на база доходите от последните 18 календарни месеца, а това за бременност, раждане и безработица – на база доходите от последните 24 месеца. Запазва се и промяната от миналата година, насочена към ограничаване на т.нар. “френска безработица”. Новият ред за изчисляване на обезщетенията за безработица при стаж в чужбина включва не само последния получаван доход, но и всички доходи в България за последните 24 месеца преди прекратяването на осигуряването.

Прегледи на публикации 👁️ : 20

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *