Производството на имитиращи млечни продукти в България продължава да нараства, дори на фона на значителен спад в преработката на традиционни млечни продукти като краве, овче, козе и биволско мляко.
Данни от Министерството на земеделието и храните показват, че през първата половина на 2024 г. са произведени близо 6400 тона имитиращи млечни продукти, което представлява увеличение от 400 тона в сравнение със същия период през миналата година.
Тези огромни количества имитации, които основно се състоят от палмова мазнина и калций, с евентуално добавено минимално количество краве мляко, са реализирани изцяло на вътрешния пазар. България не изнася тези продукти, както се вижда от данните на земеделското министерство за износа на мляко и млечни продукти. Това означава, че близо 6400 тона от тях, произведени през първите шест месеца на годината, са консумирани от българския потребител. През миналата година сме изяли общо 12 867 тона имитиращо сирене.
Продажбите на тези имитиращи продукти не се ограничават само до търговската мрежа, но също така се осъществяват в ресторанти, хотели и павилиони за тестени изделия, където се използва сирене. Въпреки че в магазините тези продукти са отделени от оригиналните и са ясно етикетирани, указвайки, че са имитации, потребителите нямат никакъв контрол върху сиренето, което им се сервира в ресторантите и закусвалните, или върху това, което се влага в баничките и други закуски. Българската агенция за безопасност на храните не е обявила проверки на заведенията за обществено хранене относно информираността на клиентите за използваните продукти, нито дали тези имитации са правилно отразени в цените. Съществува основателно подозрение, че не само консумираме вредни за здравето имитации, но и плащаме високи цени, сякаш са оригинални продукти. Освен това, БАБХ не е дала публична информация дали следи какви млечни продукти се предлагат в училищни столове и детски градини.
Междувременно, производството на сирене от краве мляко в млекопреработвателните предприятия е спаднало с почти 10% през първите шест месеца на 2024 г. спрямо същия период на 2023 г., достигайки 36 400 тона. Производството на сирена от други млека (овче, биволско и козе) също бележи значителен спад от над 26%, като за първото полугодие на 2024 г. са произведени едва 4 815 тона, в сравнение с 6 572 тона за същия период на миналата година.
Този спад се дължи на намаляване на преработеното количество сурово мляко. През първите шест месеца на 2024 г. са преработени 362,7 милиона литра сурово мляко, от които 341,6 милиона литра е краве мляко. Това представлява спад от 3-4% спрямо миналата година.
Въпреки че Министерството на земеделието актуализира информационното табло за млечните продукти всяка седмица, данни за вноса и преработката на сухо мляко липсват. Няма и текуща информация за използваните суровини с немлечен произход. Според последните актуални данни за 2023 г., млекопреработвателните предприятия са използвали 3 615 тона немлечни суровини (мазнини и протеини) за производството на имитиращи сирена и други млечни продукти.
През първата половина на 2024 г. България е изнесла 14 792 тона мляко и млечни продукти, което е почти с 28% повече спрямо миналата година. Най-голям е износът на сирене и извара – 6 114 тона. В същото време, вносът на сирене и извара е удвоен, като основни вносители са Германия, Полша и Нидерландия.
Вашият коментар