Предстоят четири празнични дни, но сте болни или неочаквано се разболявате. Какво означава това за вашето обезщетение и болничен?
Важно е да знаете, че Националният осигурителен институт (НОИ) изплаща само работните дни. Ако през месеца има множество официални празници, няма да получите парично обезщетение за тези дни. Същото правило важи и за събота и неделя.
Според чл. 6, ал. 5 от Наредбата за медицинската експертиза, неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск, не прекъсват временната неработоспособност.
Първите два дни от болничния се заплащат от работодателя, като обезщетението е 70% от брутното възнаграждение. Следващите дни се покриват от общественото осигуряване – 80% за общо заболяване и 90% за трудова злополука и професионална болест.
Изплащането на болничните не става незабавно. Работодателят трябва първо да подаде данните в НОИ, който след това изплаща обезщетенията по утвърден график.
Прекъсване на временната неработоспособност се допуска само ако лицето се яви на работа с одобрението на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващият лекар, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това се документира в амбулаторен лист, медицински протокол на ЛКК или експертно решение.
Трябва да се има предвид, че според разпоредбите, издаването на два болнични листа за временна неработоспособност, когато един от тях изтича непосредствено преди почивните или празничните дни, а другият започва непосредствено след тях, може да представлява нарушение, ако сборът от дните в отпуск надвишава 14 дни.
Дните за временна неработоспособност поради карантина не се включват в 14-дневния непрекъснат отпуск, разрешен еднолично от лекуващия лекар или лекаря по дентална медицина. Неправилно е издаден болничен лист след празничен или почивен ден, когато преди това лицето е било във временна неработоспособност със същата диагноза и празничният/почивният ден не е включен в болничния лист.
Вашият коментар