Бизнесът настоява за спешни реформи: По-малко бюрокрация, предвидими разходи и подкрепа за индустрията

Както повелява традицията, бизнесът отново отправи призив към новото правителство за решителни стъпки в намаляването на административната тежест. Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) проведе среща с министъра на икономиката Петър Дилов, за да обсъдят необходимите мерки. От организацията подчертаха, че фирмите са изправени пред сериозни предизвикателства, породени от прекомерната бюрокрация, и настояха за спешно опростяване и намаляване на над 900-те регулаторни режима, сред които лицензи, разрешителни и съгласувателни процедури.

В отговор на този апел министър Дилов увери бизнеса, че ще предприеме необходимите действия. Предстои разработването на план с конкретни стъпки и срокове, който ще бъде сред основните задачи на Националния икономически съвет към правителството. Този орган, в който участват ресорният министър, работодателските организации и представители на ключови министерства, ще изготви мерки за облекчаване на административните процедури.

Такса смет: Принципът „замърсителят плаща“

На срещата с министъра работодателите подчертаха необходимостта от прилагане на принципа „замърсителят плаща“ при определянето на такса „Битови отпадъци“. Въпреки че още през 2015 г. беше взето решение за въвеждането му, изпълнението му постоянно се отлага. България остава единствената страна в ЕС, която не използва този механизъм, а вместо това базира таксата на данъчната оценка на имотите, а не на реалното количество отпадъци. Европейската комисия вече е сезирала Съда на ЕС с искане за налагане на санкции срещу страната.

Компенсации за цените на електроенергията

АОБР продължава да настоява за механизъм за подпомагане на бизнеса при високи цени на електроенергията. Организацията предлага автоматична схема за компенсации, която да се задейства при пикови стойности. Въпреки че този модел поражда въпроси относно пазарната логика, бизнесът смята, че трябва да се търсят адекватни решения за компенсиране на енергоинтензивните предприятия.

Ангажиментите на Министерството на икономиката

Министър Дилов увери работодателите, че неговият екип ще положи максимални усилия за решаване на неотложните проблеми и за стартиране на дългосрочни инициативи за подобряване на икономическата среда. Сред основните приоритети са намаляването на административната тежест, дигитализацията на предприятията и преодоляването на регионалните дисбаланси. В средносрочен план правителството ще съсредоточи усилията си върху развитието на индустриални паркове, стимулирането на зелени технологии и насърчаването на устойчиви производства.

Не само българските фирми се борят с бюрокрацията – подобни проблеми изпитват и германските предприятия. Според анкета на Германската търговско-промишлена камара, 95% от фирмите поставят намаляването на административната тежест като основен приоритет за властите. Бюрократичните изисквания се възприемат като по-голямо предизвикателство от данъците, осигуровките и дори високите цени на електроенергията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *