БДЖ купува нови влакове с държавни средства вместо по Плана за възстановяване

Българските държавни железници изпитват спешна необходимост от модернизация на подвижния си състав. В рамките на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) беше предвидено придобиването на 62 нови влака и 18 маневрени локомотива с батерии, като общата стойност на инвестицията надхвърля 3 милиарда лева. Първоначално планът включваше и реформа в пътническия железопътен транспорт чрез въвеждането на частни превозвачи, които да използват новите влакове.

Към настоящия момент е сигурно, че ще бъдат доставени само 9 маневрени локомотива от русенската компания „Експрес сервиз“ за 10,5 млн. лв. без ДДС и 20 мотрисни влака от „Шкода“ на стойност над 511 млн. лв. без ДДС.

В този контекст, една от първите инициативи на новия министър на транспорта Гроздан Караджов, представител на „Има такъв народ“, беше осигуряването на 35 нови влака. Въпреки че той е на път да изпълни този ангажимент, средствата няма да бъдат осигурени чрез ПВУ, а чрез над 1 милиард лева от държавния бюджет, както става ясно от публикуваните документи в регистъра на обществените поръчки.

Променящи се изпълнители при различни министри

Настоящият победител в търга е консорциумът „Булему“, включващ румънското и италианското подразделение на френския концерн „Алстом“, както и българската компания „РВП Инвест“. Останалите трима кандидати са дисквалифицирани.

Това е третият различен победител в същата обществена поръчка при трима различни транспортни министри. Въпреки че основният критерий за избор беше цената, в крайна сметка поръчката ще бъде изпълнена от кандидата с най-високата оферта – 883 057 245 лева без ДДС. Освен това ще бъдат необходими допълнителни средства за поддръжка на влаковете в продължение на 15 години, като всеки от тях ще разполага с до 200 места.

Първоначално за изпълнител беше избрана полската компания „Щадлер“, която предложи най-ниска цена – 642 509 713,30 лв. без ДДС. Това стана при министъра на транспорта Георги Гвоздейков от „Продължаваме промяната“, който остана в служебния кабинет на Димитър Главчев. Впоследствие „Щадлер“ се отказа от подписване на договора, включително за 7 двуетажни влака. Това доведе до процедура по „договаряне без предварително обявление“ със следващите кандидати, като основното условие беше съкращаване на срока за доставка на 28 месеца.

Следващият министър Красимира Стоянова определи за изпълнител полската компания „ПЕСА“ с оферта от 840 млн. лв. без ДДС. След обжалване обаче Върховният административен съд (ВАС) отмени това решение в полза на „Булему“, което доведе до окончателен отказ от финансиране по ПВУ поради невъзможност влаковете да бъдат доставени до 31 август 2026 г.

Решението на Гроздан Караджов

През януари 2025 г. министър Гроздан Караджов възобнови процедурата за избор на изпълнител, като назначи нова комисия, оглавена от Красимира Стоянова. В процеса на преразглеждане „Щадлер“ отказа да потвърди предложението си, „Шкода“ беше отстранена заради предложен срок на доставка от 35 месеца, а „ПЕСА“ – заради невъзможност да докаже изпълнение в рамките на 28 месеца. В крайна сметка победител стана консорциум „Булему“, който предложи най-високата цена.

Доставките ще бъдат изцяло от бюджета

Документите в регистъра на обществените поръчки показват, че всички влакове ще бъдат финансирани от държавния бюджет. Според протоколите на конкурсната комисия „Булему“ планира доставки на партиди от по 4-3 мотриси между октомври 2026 г. и юли 2027 г. – след крайния срок за финансиране по ПВУ.

Проектът е разделен на три основни етапа: проектиране и тестове (14 месеца), производство и изпитания (19 месеца) и доставка и регистрация (10 месеца). Въпреки че тези етапи се застъпват, железопътни експерти предполагат, че част от мотрисите може вече да са произведени, като остава само финалната им настройка за нуждите на БДЖ.

Новите влакове ще бъдат марка „Алстом“, но не е уточнено в кой завод ще бъдат произведени. Съществуват и неясноти относно броя на секциите във всеки влак. Въпреки уверенията, че производственият график е изпълним, остава въпросът дали действително доставката ще се вмести в договорения срок и дали всички разходи ще бъдат поети от бюджета, без участие на европейски средства.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *