Българската армия очаква първите бронирани машини „Страйкър“ до края на годината

През 2025 г. България ще получи първата партида от 33 бойни машини „Страйкър“ за нуждите на Сухопътните войски. Това съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов по време на тържественото отбелязване на празника на Военната академия „Г. С. Раковски“ и 113-годишнина от създаването ѝ.

По думите му, усилията за модернизиране на въоръжените сили се реализират с бързи темпове. Само ден по-рано страната прие първия си изтребител F-16 Block 70, а вторият многофункционален патрулен кораб вече е спуснат на вода. „Процесът по превъоръжаване навлиза в активна фаза и обхваща ключови бойни способности“, посочи Запрянов.

Сделката за придобиването на бойните машини беше одобрена от Народното събрание на 1 декември 2023 г. Планира се България да се сдобие с общо 198 броя – сред тях основни бойни единици, разузнавателни и командни машини, както и специализирани за ядрено, химическо и биологично разузнаване, медицинска евакуация, инженерна поддръжка и логистика. Основната част – 183 от тях – ще бъдат от фамилията „Страйкър“, а останалите 15 ще са спомагателни превозни средства.

Доставките ще започнат през третото тримесечие на 2025 г. и ще приключат през първото тримесечие на 2028 г. Най-интензивният период на получаване ще бъде през 2026–2027 г., със среден темп от десет машини месечно.

В изказването си министърът Запрянов постави акцент и върху подготовката на военни кадри. Според него професионалистите, преминали през българската военнообразователна система, успешно се реализират както на ръководни позиции у нас, така и в щабовете на НАТО и международни операции под егидата на ЕС и ООН.

Запрянов подчерта необходимостта от непрекъснато развитие на образованието в сектора на сигурността, така че то да отговаря на динамиката на съвременните конфликти и технологични изисквания. Той посочи, че новите реалности изискват не само адекватна учебна програма и модерна среда за обучение, но и справедливо възнаграждение и по-високи критерии към бъдещите офицери.

„Новият пакет на способностите на НАТО е много по-широк, по-всеобхватен и по-изискващ усилия за реализация в сравнение със досегашния, предвид на това, че конвенционалната война се завърна в Европа и трябва да сме готови да воюваме за защита на териториалната цялост на нашата страна и на алианса“, каза още министърът.

По време на церемонията генерал-лейтенант Михаил Попов, заместник-началник на отбраната, отбеляза, че българските въоръжени сили навлизат в нов етап на трансформация. Според него наред с придобиването на нова техника е от ключово значение да се изгради команден състав с иновативно мислене, способен да се справя с предизвикателствата пред националната сигурност.

Началникът на академията генерал-майор Стайко Прокопиев съобщи, че в момента в учебното заведение се обучават над 1200 курсанти и слушатели.

Припомняме, че военната академия „Г. С. Раковски“ е създадена през 1912 г. и е най-старото висше военно училище у нас. Тази година тя чества и 204 години от рождението на своя патрон Георги Раковски – бележит български революционер и деец на националното освобождение. От 1946 г. академията носи неговото име официално.

Прегледи на публикации 👁️ : 17

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми