Министър-председателят Росен Желязков изрази подкрепата на България за Украйна, заявявайки в социалните мрежи: „Украйна, бъди смела, бъди силна. Ние стоим до теб.“ Неговата позиция бе в унисон с изказванията на редица европейски лидери, които категорично застанаха зад украинския президент Володимир Зеленски.
Само минути по-късно президентът Румен Радев направи противоположно изявление пред журналисти, като нарече позицията на премиера „губеща“. Според Радев, срещата между Зеленски и бившия американски президент Доналд Тръмп е показала два различни подхода – Тръмп е настоявал за „незабавно прекратяване на кръвопролитието“ и дипломатическо решение, докато Зеленски е бил за „продължаване на войната на всяка цена“.
Дипломатическите реакции дойдоха след като планираното двустранно споразумение между Тръмп и Зеленски не беше подписано, а разговорите между двамата лидери прераснаха в напрежение. По-късно Тръмп обвини украинския президент в „неуважение“ към САЩ, а държавният секретар Марко Рубио настоя за официално извинение от Киев.
Бившият министър-председател и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов предложи среща между европейските лидери и САЩ, на която „всички гледни точки да бъдат сложени на масата“. Той предупреди, че всяко разединение в Европа отслабва позициите на континента. Изявлението на Борисов бе сравнено в социалните мрежи с думите на италианския премиер Джорджа Мелони, която изрази подобна позиция по-рано същия ден.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ (ИТН) коментира, че срещата между Тръмп и Зеленски е била „челен сблъсък с реалността“ и обвини предишната администрация на Джо Байдън, както и европейските лидери, за ескалацията на войната. Според него „Зеленски се опитва да въвлече НАТО в конфликта, което би довело до Трета световна война“.
ИТН е част от управляващата коалиция, включваща също ГЕРБ, БСП и ДПС-Доган. В същото време опозиционната коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ излезе с категорична подкрепа за Украйна, подчертавайки, че Киев „продължава да се бори за свободата и мира в цяла Европа“.
Срещата между Тръмп и Зеленски се проведе в навечерието на третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Тя предизвика множество реакции, включително опасения за евентуална промяна в американската подкрепа за Киев с встъпването в длъжност на новата администрация във Вашингтон.
От началото на войната България предоставя военна и хуманитарна помощ на Украйна, но политическите настроения в страната остават поляризирани. Докато правителството подкрепя Украйна, президентът Радев и проруски партии като „Възраждане“ последователно се противопоставят на военната помощ за Киев.
Вашият коментар