През 2024 г. седем от десет души на възраст 16-74 години в ЕС са се възползвали от цифровите услуги на държавните институции в рамките на предходните 12 месеца. Това представлява лек ръст с 0,7 процентни пункта спрямо 2023 г., сочат данни на Евростат.
В България обаче този дял остава значително по-нисък – едва 31,76% от хората са използвали електронни административни услуги през изминалата година. Само Румъния отчита още по-слабо участие – 25,3%. Година по-рано у нас делът на потребителите е бил 29,72%.
Дания (98,5%), Нидерландия (96%) и Финландия (95,4%) са страните, в които електронното правителство е най-разпространено.
Най-честата причина за достъп до онлайн платформите на институциите е търсенето на информация за налични услуги, социални помощи, законодателство или работно време – такава справка са направили 44% от потребителите, което е с 2,4 процентни пункта повече от предходната година.
На второ място по популярност е преглеждането на лични данни – 40% от гражданите са използвали тази възможност, отбелязвайки ръст от 0,8 процентни пункта. Третото най-често действие е изтеглянето или разпечатването на официални формуляри, въпреки че тук се наблюдава спад с 1,8 процентни пункта до 38,1%.
Най-малко разпространена е практиката за подаване на жалби, искания или други заявления чрез електронните платформи – едва 5,3% от гражданите са използвали тази опция, макар че тя бележи леко увеличение спрямо 2023 г.
Вашият коментар