България и Украйна ще си сътрудничат за извършване на пълен ремонт на съветски вертолети от серията „Ми“, въпреки претенциите на Русия, че държи правата върху лиценза за тази дейност.
Това се разбира от отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов до депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Въпросът на Мирчев засяга плановете на Министерството на отбраната за укрепване на държавните дружества в сектора, както и потенциалните инвестиции в нови технологии чрез холдинга „Терем“.
От отговора на Запрянов става ясно, че дъщерното дружество „Терем-Летец“ работи по усвояването на пълен ремонт на хеликоптери „Ми“ в партньорство с украинската компания „MS-AVIA GRADE“. Още през март 2023 г. този въпрос предизвика скандал, когато Русия обвини България и Чехия, че незаконно ремонтират бойни вертолети за украинската армия. Москва твърдеше, че българските предприятия „Авионамс“ и „Терем-Летец“, заедно с чешкото „Лом Прага“, модернизират руски и съветски хеликоптери без съгласието на производителя.
Руската Федерална служба за военнотехническо сътрудничество заяви, че през 2022 г. е прекратила лицензите на тези предприятия заради „неприятелските действия“ на България и Чехия. В споразуменията от 2012 г. между Русия и тези страни е посочено, че ремонтираните машини не могат да бъдат предавани на трети страни без одобрението на Москва. Въпреки това, самата Русия първа прекрати тези договори.
Още в края на 2022 г. се появи информация, че бойни хеликоптери, собственост на САЩ, са били ремонтирани в български военни заводи и след това изпратени в Украйна. Според неофициални данни, това са били съветски Ми-17, използвани от американските сили в Афганистан. Един такъв вертолет е преминал през България с разрешение на тогавашното правителство, след което е бил изпратен за ремонт, преди да бъде предаден на Украйна.
Сега, с обявеното партньорство между България и Украйна, ремонтът на тези хеликоптери може да стане още по-структуриран и рентабилен, особено като се има предвид, че подобни машини се използват в различни региони по света, включително в Африка.
Освен ремонта на хеликоптери, България и Украйна ще си сътрудничат и в производството на безпилотни летателни апарати. Холдингът „Терем“ и украинската „RAROG AIRSPACE“ ще разработват и произвеждат дронове, включително разузнавателни, ударни и мини безпилотни апарати. Производството на дронове тип „камикадзе“ в „Терем“ започна още през май 2024 г.
Друг важен аспект от планираните съвместни проекти е модернизацията на американските бронирани машини „Страйкър“, закупени от България. Дъщерното дружество „Терем-Ивайло“ ще инсталира подсистеми на тези машини, а се предвижда и подписване на договор за тяхното обслужване и ремонт.
Проектът „Страйкър“
България ще придобие 198 бойни и спомагателни машини „Страйкър“, включително 90 броя ХМ1296 ICVD, 17 броя М1126 ICV, девет броя М1132 ESV, 33 броя М1130 CV и 24 броя M1133 MEV. Прогнозната стойност на проекта е 1,376 млрд. долара (2,5 млрд. лв.), като плащанията ще бъдат разпределени в рамките на пет години.
Доставките ще започнат през третото тримесечие на 2025 г. и ще приключат в началото на 2028 г. Основната част от бойните и спомагателни машини ще бъде доставена през 2026-2027 г. с темп от 10 машини на месец. На всички тях ще бъде интегрирано комуникационно-информационно оборудване, съвместимо със системите на българската армия.
Тези проекти не само засилват индустриалното сътрудничество между България и Украйна, но и разширяват възможностите на българската военна индустрия в сферата на модернизацията и ремонта на военна техника.
Вашият коментар