Държавната фирма “Автомагистрали” е дисквалифицирана от конкурсите за пътното поддържане на републиканската пътна мрежа, тъй като не е успяла да представи изискваните документи, съобщава “Сега”. Това се разбира от публикуваните в профила на купувача на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) документи по размразените обществени поръчки за пътно поддържане, които бяха обект на поредица от съдебни дела.
Процедурите, инициирани от служебното правителство на Гълъб Донев, бяха прекратявани два пъти от правителството на Николай Денков, но Върховният административен съд (ВАС) окончателно отмени прекратителните решения и процедурите се върнаха на изходна позиция.
От публикуваните протоколи става ясно, че “Автомагистрали” е дисквалифицирана заради непредоставяне на изисквани документи по поръчката за пътното поддържане на територията на Перник. Фирмата е декларирала, че ще ползва наето техническо оборудване, инструменти и съоръжение, но не е представила информация за третите лица, с които възнамерява да работи.
Сходно нарушение е открито и в офертата на “Автомагистрали” за пътното поддържане на Смолян. Тук държавното дружество е цитирало фирма „ИСА 2000“, която няма отношение по документи към поръчката. Това е довело до отстраняването на “Автомагистрали” и от тази поръчка.
Дисквалифицирането на “Автомагистрали” поради зависимост от трети лица е показателно на фона на скандалите с инхаус договорите за строителство на АМ “Хемус”, при които държавната фирма се оказа посредник за преразпределяне на пари към реални изпълнители.
Остава неясно как ще завърши „раздаването на картите“ в друга голяма поръчка, в която „Автомагистрали“ се надява да запази позиции – за пътното поддържане на магистрални участъци. Тя е на стойност близо 716 млн. лв., като дейностите са разделени в 6 обособени позиции за поддържане на участъци от „Струма“, „Тракия“, „Марица“ и „Хемус“.
Решението за прекратяване на поръчката от 1 до 4 позиция бе окончателно отменено от ВАС, и процедурата ще бъде размразена. По 5 и 6 позиция няма произнасяне на съда, но АПИ е решила да действа и да отмени решенията за прекратяване и за тях, като аргументът е, че те страдат от същите пороци, довели до отмяна по останалите пунктове.
Сключването на договори ще сложи край на продължилата с години сага около пътното поддържане. Договорите, възлагани при третия кабинет на Бойко Борисов, се оказаха незаконно наддоговорени и в крайна сметка бяха прекратени. Различните правителства не успяха да възложат наново дейностите, което доведе до анекси и много скандали. Експерти коментират, че ще бъде интересно да се проследи дали статуквото ще остане без промяна и дали избраните фирми ще се окажат същите след всички перипетии.
Вашият коментар