Камарата на архитектите в България (КАБ) отправи обстоен списък с въпроси относно прилагането на Закона за устройство на територията (ЗУТ) – един от най-често изменяните нормативни актове в страната. Въпросите засягат разнообразни теми, включително проектирането на подземни гаражи, изграждането на високи огради без оценка на съответствието и правилата за съществени изменения в проектите.
След официално становище от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), архитектите вече разполагат с категорични отговори, които се очаква да бъдат отразени в нормативната уредба.
Един от основните въпроси, поставени от архитектите, е кои правила следва да се прилагат при искане за съществени изменения в инвестиционен проект – действащото законодателство към момента на промяната или правилата, валидни при издаването на разрешението за строеж. ДНСК изяснява, че в този случай важат нормите, действали при издаването на разрешението.
Също така, институцията се произнесе по въпроса дали задължително трябва да се обявяват и да влизат в сила след 14-дневен срок изменения в подробните устройствени планове, ако няма други заинтересовани страни. Отговорът е, че обявяването е задължително, но измененията влизат в сила веднага, ако не подлежат на обжалване.
В дискусията са засегнати и редица технически въпроси, включително:
Процедурите за уведомяване на съседи при подземно застрояване по границите на имотите.
Условията за изграждане на огради с височина над допустимите параметри – ДНСК пояснява, че за това не е необходима оценка на съответствието.
Начинът на изчисляване на височината при сгради, отдръпнати навътре от ограничителните линии на застрояване.
Все пак, някои въпроси не получават категоричен отговор. Например, дали за временни обекти следва да се прилагат минималните изисквания за озеленяване. ДНСК обяснява, че поради различните местни наредби, единен отговор не може да бъде даден.
Официалните разяснения на ДНСК, подписани от дирекцията, могат да се приемат като практически задължителни указания за всички главни архитекти, поясняват от КАБ. Очаква се това да доведе до уеднаквяване на административните процедури и да улесни спазването на законовите изисквания.
От Камарата на архитектите настояват въпросите, по които има категорични становища, да бъдат окончателно регламентирани чрез изменения в съответните наредби. Те подчертават, че ЗУТ е един от най-динамично променяните закони – например, през 2020 г. той е бил изменян цели седем пъти.
Вашият коментар