Политическата формация с лидер Христо Иванов, която е част от управленската структура на страната в момента, ще представи отчет за своята деветмесечна дейност. Очаква се тя да потвърди приоритетите, с които влезе във властта – реформа на правосъдната система и борба с корупцията.
Върховният партиен орган – Националната конференция, ще изслуша доклад на председателя за състоянието на “Да, България”. Дневният ред не предвижда промени в ръководните органи. Краят на форума обаче ще даде начало на процеса по номиниране на кандидати за евродепутати за изборите през юни.
Гости се очаква да бъдат членове на ръководствата от партньорските формации в коалицията “Демократична България” – ДСБ и “Зелено движение”. Поканен е и Кирил Петков, съпредседател на “Продължаваме промяната”, с която коалицията си партнира в парламента и изпълнителната власт. В залата ще е и бившият съпредседател на “Зелено движение” и учредител на клуб “Ускорение” Владислав Панев.
При учредяването си на 7 януари 2017 г. “Да, България” не посочи ясно мястото си в политическия спектър, а Христо Иванов изведе на преден план “борбата с корупцията и отвоюването на държавата от мафиотски плен”. Анализатори тогава разтълкуваха позициите й като центристки и либерални. В края на 2023 г. лидерът обяви, че смята за необходимо “одесняването” на формацията, а ръководството възложи обсъждането на този въпрос на Националната конференция.
Разговори на “Дневник” с представители на партията сочат, че е най-вероятно партията да кандидатства за присъединяване към Европейската народна партия (ЕНП), политическото семейство на ГЕРБ и ДСБ. Има обаче и партийци, които предпочитат Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), чийто член е ДПС.
Според устава на “Да, България” конференцията взима решения със съгласието на повече от половината от гласувалите. Вотът може да е явен или таен, като това зависи от приетите на заседанието правила.
По неофициална информация на “Дневник” след заседанието ще бъдат разпространени бланки за началото на вътрешната кампания по номиниране на кандидатите на “Да, България” за изборите за Европейския парламент. Те се очаква да са на 9 юни.
Националният съвет на “Да, България” е приел преди повече от седмица вътрешни правила за номинации. Според регламента, за евродепутати могат да бъдат предложени и кандидати, които не са членове на формацията. Кои ще влязат в листата обаче ще решават само членовете.
За вътрешните избори има назначена комисия, а номинираните ще влязат в състезание помежду си за предпочитанията на членовете на “Да, България”. Сред изискванията към кандидатите е да имат поне бакалавърска степен, да владеят поне един от 24-те работни езика на Европейския парламент. Кандидатурите могат да издигат местните организации, поне десет членове на партията и тясното ръководство (Изпълнителен съвет). Гласуването ще е с мобилно приложение или по пощата.
Дневният ред на конференцията предвижда точка “Приемане на Решение относно основните насоки за организационно развитие и укрепване на “Демократична България”, която да даде по-ясен облик и позициониране на партията и коалицията в център-дясно.
Вашият коментар