,

Бъдеще без кадри: Необходими са спешни реформи в образованието и пазара на труда

След десетилетие България може да се сблъсне с критичен недостиг на работна сила, ако сега не започнем спешни реформи, предупреди Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) по време на кръгла маса “Връзката между образованието и пазара на труда”.

Форумът събра над 150 участници, които обсъдиха тревожни данни: половината ученици отпадат преди средното образование, а 40% висшисти работят на позиции, които не изискват диплома. 

Според Велев, основният проблем е липсата на връзка между образованието и икономическите нужди. Висшите училища предлагат специалности, които са слабо търсени, докато направления с висока добавена стойност като “Транспортно строителство” и “Математика” остават с малко студенти. Паралелно с това, значителен брой студенти избират специалности в областта на социалните, стопанските и правните науки, които обаче не са сред най-желаните от работодателите. Често тези завършили остават безработни или намират работа, която не изисква висше образование. От друга страна, нуждата от техници, инженери и медици е критична, като реализацията в тези области достига до 95% за медици.

Данните показват дълбоки проблеми в образователната система: спад в броя на завършващите ученици, недостатъчно професионално образование и сериозни дефицити в уменията на завършващите, особено по математика, четене и природни науки.

Според участниците в дискусията са необходими спешни мерки за реформи. Основните предложения на АИКБ включват:

  • намаляване на местата в университетите и насърчаване на специалности с високо търсене от работодателите; 
  • активно участие на бизнеса в разработването на учебни програми;
  • въвеждане на по-гъвкави и практично ориентирани форми на обучение, като кратки бакалавърски програми и дуално образование.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *