През 2024 г. Европейската прокуратура е започнала 97 нови разследвания в България, свързани със съмнения за злоупотреби на стойност 488 милиона евро. Това става ясно от годишния доклад на институцията, който отчита динамично увеличаване на нейната дейност в страната.
Българският офис на Европейската прокуратура функционира от три години, като за този период са образувани общо 254 разследвания. Според доклада, нанесените щети върху бюджета на ЕС за този период възлизат на 1,13 милиарда евро (около 2,2 милиарда лева).
Липса на сграда и следователи
Към момента в България работят 12 делегирани прокурори и 29 техни помощници, които разчитат на националните правоохранителни органи за оперативни действия като претърсвания и изземвания. Самата институция все още няма собствена сграда и използва помещения в Софийската районна прокуратура. Още преди две години Висшият съдебен съвет ѝ предостави сграда на ул. „Раковски“, но ремонтът ѝ бе отложен заради неуспешна обществена поръчка.
Голям брой сигнали от граждани
През изминалата година в българския офис на Европейската прокуратура са постъпили 429 сигнала за злоупотреби с европейски средства. От тях 238 са подадени от граждани, което поставя страната ни на пето място в ЕС по този показател след Германия, Хърватия, Полша и Гърция. Останалите сигнали идват от национални институции (184) и европейски органи (6).
Разследвания срещу високопоставени фигури
Към момента има 12 съдебни дела, водени в България по случаи, свързани с Европейската прокуратура. Две от тях са срещу бившия кмет на Варна Иван Портних и бизнесмена Юлиан Димов, чиято фирма е осъществявала доставки на транспортни средства за множество общини и институции в страната. Три съдебни производства вече са завършили с окончателни съдебни решения.
Най-често разследваните злоупотреби са свързани с европейски средства по програми за регионално развитие (79 случая) и земеделие (72 случая).
Разширяване на дейността на Европейската прокуратура
Годишният доклад подчертава тенденцията към нарастване на разследванията в ЕС. Към края на 2024 г. Европейската прокуратура е работила по 2666 случая, което представлява 38% ръст спрямо предходната година. Общите щети за европейския бюджет се оценяват на 25 милиарда евро – с 22,5% повече в сравнение с 2023 г. Повече от половината от тях са резултат от трансгранични измами с ДДС, организирани от престъпни мрежи, което представлява сериозен риск за сигурността на Съюза.
През 2024 г. са образувани 1500 нови разследвания в страните членки, които участват в Европейската прокуратура – 10% повече от предходната година. Очаква се тази тенденция да се запази, особено с предстоящото разширяване на мрежата с офиси в Полша и Швеция.
Кьовеши: Европейската прокуратура трябва да се адаптира
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши подчертава необходимостта от по-добро оборудване на институцията и засилване на сътрудничеството с националните правоохранителни органи в борбата срещу данъчните и митническите измами.
„Преди няколко години общото очакване беше, че Европейската прокуратура няма да има много работа. След повече от три години дейност капацитетът на институцията трябва да бъде адаптиран към реалността“, коментира Кьовеши. Според нея ключово предизвикателство остава липсата на достатъчно ресурси и служители, ангажирани със сложни финансови престъпления. „В момента отговорът на всеки от тези въпроси е “не”. Ако искаме „архитектурата на ЕС за борба с измамите” да се подобри, трябва всеки от отговорите да бъде “да”“, заключава тя.
Вашият коментар