Попова Коледа или Зимен Кръстовден, известен също като Кръстци и Водокръщи, се отбелязва на 5 януари. Този празник затваря цикъла на „мръсните дни“, които започват на 25 декември. Според християнската традиция тези дни се наричат „мръсни“ или „некръстни“, защото новороденият Иисус още не е получил Светото Кръщение.
Основната идея на ритуалите е чрез силата на Кръста да се очисти земята от бродещите същества на отвъдния, неподреден свят и да се подготви за голямото кръщение на Богоявление.
На този ден се извършва освещаване на вода в църквата. Свещеникът кръщава водата, като пуска в нея кръст, след което обикаля домовете, ръсейки със свежа китка босилек. Смята се, че този акт прогонва злото и болестите от дома. Стопаните обикновено даряват свещеника с паричка, поставена в менчето с осветена вода.
След като поръси домовете, свещеникът оставя и бяла и червена вълна, която по-късно се използва за изработването на мартеници на 1 март. Народното поверие гласи, че ако на Зимен Кръстовден замръзне китката босилек, годината ще бъде плодородна.
На този ден хората вярват, че птиците и животните могат да проговорят с човешки глас, а водите на реките и потоците спират да текат за миг, за да се очистят. Вечерта, ако звездите са ярки, се очаква добър приплод от агнета през годината.
На трапезата се поднасят постни ястия. На 5 януари празнуват имен ден хората с имената Кръстьо и Кръстана.
На следващия ден, 6 януари, се отбелязва Богоявление, когато кръстът от менчето се хвърля в река или водоем, завършвайки празничния цикъл.
Вашият коментар