,

Заради Захарова не дочакаха Лавров в Скопие: Как пропагандните рупори на Кремъл летяха към Европа

Руският външен министър Сергей Лавров пристигна в столицата на Северна Македония за министерската среща на ОССЕ през Гърция, а не през България, както беше съобщено по-рано. Твърди се, че това е станало заради решението на София да не позволи на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова да прелети през територията на страната ни. Агенция ТАСС уж разполага със съответната нота от официална София, в която се отбелязва, че разрешението за прелитане на руската делегация “не се отнася за директора на Департамента за информация и преса на руското външно министерство Мария Захарова, която е в санкционния списък”.

Въпреки че Лавров също е под санкциите на ЕС, на него не са наложени забрани за пътуване, за да се запазят отворени дипломатическите канали. Дреболия, както се казва, но приятна. Може би нещо се е променило по-близо до излитането на полета от Москва, тъй като руската делегация се наложи да пътува през Гърция. Обаче когато “Лавров и Ко” пристигнаха в Скопие, Антъни Блинкен вече беше напуснал страната.

Според Балканската служба на Радио Свобода Блинкен се срещна със северномакедонския външен министър и председател на ОССЕ Буяр Османи, като му заяви, че Съединените щати твърдо подкрепят всичко, което Скопие прави за укрепване на демократичните институции и диверсификация на енергийните източници в региона. “Това бяха продуктивни разговори с колегите от ОССЕ. Въпреки обструкциите от страна на Русия, ние оставаме напълно ангажирани с ОССЕ, нейните основополагащи принципи и важната работа, която е била свършена”, написа Блинкен в социалната мрежа X, коментирайки разговорите си в Скопие.

Външният министър Османи благодари на Блинкен за изключителната според него подкрепа по време на председателството му в ОССЕ. “Искам да съобщя, че решихме критичните екзистенциални предизвикателства за председателството в ОССЕ през 2024 г. Благодаря на Малта и на всички участващи държави за тяхната подкрепа”, заяви Османи в началото на срещата си с Блинкен. Държавният секретар на САЩ отлетя за Израел след вечерята и преди пристигането на руския външен министър Сергей Лавров.

Основните думи на Блинкен обаче бяха изказани без присъствието на представители на страната-агресор. “Трябва да ви кажа: като слушах всички наши колеги около масата, всички се изказаха в полза на силна и трайна подкрепа за Украйна. Някои попитаха дали САЩ и другите съюзници от НАТО трябва да продължат да помагат на Украйна … Отговорът на НАТО днес е много ясен и непоколебим: ние трябва да подкрепяме и ще подкрепяме Украйна. Толкова е важно да гарантираме сега, че агресивната война на Русия ще се превърне в нейно стратегическо поражение, колкото и когато Кремъл започна тази война”, подчерта американският служител. Той припомни, че РФ използва безпилотни летателни апарати, проектирани от Иран, за въздушни удари в Украйна, като същевременно започна да получава военна помощ от Северна Корея.

“Трябва да изпратим ясно послание, че нито една държава в света не може да променя граници със сила. Това е в интерес на всеки един от съюзниците и в интерес на много държави, които не са членове на Алианса”, посочи Блинкен.

Държавният секретар в отговор на въпрос повтори, че по време на дискусиите е чул от съюзниците готовност да продължат да предоставят на Украйна това, от което се нуждае, за да се защитава, да си върне окупираните територии, а също и да укрепне във военно, икономическо отношение и като демократична държава. “Мисля, че всички съюзници признават: въпросът тук е не само какво е правилно да се направи, но и какво е в наш собствен интерес. Включително и за Съединените щати”, заключи Блинкен.

Отдавна е ясно, че безнаказаността и успехът на Русия непременно ще насърчат нови агресори и това може да се случи навсякъде по света, както вече се наблюдава.  ХАМАС (Палестина), приятелите на Путин, нападнаха Израел и предизвикаха нова война в Близкия изток. Силите за бързо реагиране (Судан) – приятели на Путин и лично на Пригожин, които активно си сътрудничеха с ЧВК “Вагнер”, извършиха преврат в Судан и започнаха война срещу сегашното правителство.  Венецуела, която подкепя Руската федерация, а властите ѝ са приятели на Путин и престъпници, също така наскоро устроиха война в Южна Америка.

Ръководителят на дипломацията на Европейския съюз Жозеп Борел заяви, че на предстоящата среща на ОССЕ Русия трябва да чуе от министрите защо е “осъдена и изолирана”. Борел посочи, че разбира опасенията на някои държави, но приветства решението на Северна Македония да допусне руския външен министър Сергей Лавров на срещата, като заяви, че това отговаря на “общата цел за запазване на многостранността”. “Това ще бъде добра възможност за него (Лавров) да чуе директно от участниците в тази среща защо Русия е осъждана и изолирана”, каза ръководителят на дипломацията на ЕС. 

Той добави, че тогава Лавров би могъл да се върне в Кремъл и да заяви, че Европейският съюз и ОССЕ “остават единодушни в осъждането на агресивното и незаконно поведение на Русия”.

Въпреки това подобни неща трябва да бъдат подкрепени не само с думи, но и с дела. За тази цел Европа следва да се избави от всички “къртици” в рамките на блоковете и съюзите, така че нищо да не може да ѝ попречи своевременно и стратегически да окаже на Украйна помощ в борбата за съществуването на нейната държава, както и за сигурността на целия континент.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *