,

Западът трябва да е нащрек – Русия няма намерение да спира в Украйна

Ръководителят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер заяви, че Западът е бил “твърде оптимистичен” относно хода на войната на Русия срещу Украйна през 2023 г. Според адмирала Западът е смятал, че “ако дадем на украинците необходимите боеприпаси и обучение, те ще победят”. Той добави, че сега Алиансът “трябва да внимава да не бъде прекалено песимистичен през 2024 г.”

Това заявление бе предшествано от доклад на агенция “Блумбърг”. Според него членовете на НАТО сега обсъждат в частни разговори руското нападение като опасност, изискваща незабавен отговор, тъй като все повече се съмняват, че САЩ ще запазят традиционната си роля да защитават Европа като част от Алианса. 

В края на втората година от голямата война на Русия срещу Украйна военно-техническото, политическото и социално-икономическото положение на Русия стана далеч по-добро, отколкото западните и местните стратези виждаха в началото на пълномащабната агресия. Това погрешно виждане, доведе до погрешната стратегия на “късата игра”, която се оказа неуспешна, макар че първоначално подобна стратегия предизвикваше изключителен скептицизъм.

В момента Западът е в процес на преосмисляне на случващото се в путинска Русия. Това буквално води до лавина от публикации, като някои от които са доста адекватни, информативни и дават представа за това как и до каква степен Западът започва да разбира заплахата, издваща от Москва, както и какви мерки за отговор могат да се предприемат.

Също така към края на втората година от голямата война РФ показа известен напредък. Вестник “Вашингтон пост” описва това в публикацията “Русия придобива увереност, докато сключва съюзи, за да подкопае Запада”. Според публикацията Москва вярва, че задълбочаването на връзките с Китай и Глобалния Юг ще ѝ позволи да се противопостави на доминираната от САЩ система и да “разклати Запада”. Русия е окуражена от успеха си в отблъскването на украинската контраофанзива, която бе последвана от политическа безизходица на Запад. Освен това Москва твърди, че подкрепата от страна на САЩ за действията на Израел в ивицата Газа е навредила на репутацията на Вашингтон в много части на света. “Официалните лица в Москва отбелязват нарастващата търговия с Китай, военното сътрудничество с Иран, дипломатическите контакти в арабския свят и разширяването на групата БРИКС”, се казва в статията.

Вътрешните документи на руския Съвет за сигурност, получени от европейското разузнаване, показват, че през 2022 и 2023 г. Кремъл е провеждал срещи за подронване на позицията на долара като световна резервна валута. Друг документ, подписан от секретаря на Съвета за сигурност Патрушев, предполага, че Пекин и Москва ще създадат нова финансова система и евразийска цифрова валута, за да заобиколят господстващото положение на Запада в световните финансови транзакции. “Една от най-важните задачи е да се създаде нов световен ред”, се казва в документа от 3 април 2023 г. “Налице е определена консолидация в руския елит. Съществува известно очакване, че ситуацията ще продължи да се променя в полза на Русия”, казва пред изданието един руски учен, който контактува с властите.

Бавно, но сигурно Москва усвоява нови идеи от бойното поле и съответно променя тактиката си. Стратегическото ѝ приспособяване вече ѝ помогна да отблъсне контранастъплението на Украйна, а през последните няколко месеца това помогна на руските сили да отнемат още територии от страната. В крайна сметка, ако предимството на Русия в стратегическата адаптация продължи без съответен отговор от страна на Запада, най-лошото, което може да се случи в тази война, не е патова ситуация. Това е поражението на Украйна.

Въпреки че Русия понесе огромни загуби, режимът на Путин успя да мобилизира стотици хиляди нови войници и да постави икономиката на военна основа. Благодарение на огромните инжекции руското военно производство е в подем – през 2024 г. Русия ще произвежда повече артилерийски снаряди от САЩ и Европа, взети заедно. Москва укрепи партньорството си с Иран, Китай и Северна Корея – автокрации, които сега предоставят на Русия военна и икономическа подкрепа.

Излизайки от този конфликт, Русия може да се превърне в хипермобилизирана ревизионистка сила с голям брой обучени военни и дълбоко чувство на неприязън към Запада, което представлява огромна заплаха за източния фланг на НАТО.

От друга страна демократичната общност вече не изглежда толкова ангажирана и единна. На Запад се наблюдава нарастваща “умора от Украйна”. Ако Доналд Тръмп спечели изборите, демократичната солидарност може да се превърне в трансатлантическа враждебност. А ако САЩ в крайна сметка изоставят Украйна, Киев може да претърпи военно поражение, което ще има глобални последици. То би демонстрирало на експанзионистичните автокрации, че те могат да налагат волята си в света. 

САЩ и техните съюзници следва да намерят сили и решимост да доведат Украйна до приемлив изход, който да я направи икономически стабилна и способна за военна отбрана, като същевременно да възложат отговорност на Русия за поведението ѝ. В такъв случай конфликтът все пак може да има конструктивни последици. Ако Западът не успее да го направи, разрушаването на глобалния световен ред може да се ускори и нито една страна в Европа, да не говорим за съседите на Украйна или Руската федерация и Беларус, вече няма да се чувства в безопасност.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *