От 18 август влезе в сила Законът за възстановяване на природата, приет от Европейския съюз след продължителни и интензивни дебати. Брюксел смята, че пълното му прилагане е ключово за възстановяване на биологичното разнообразие и постигане на климатична неутралност до 2050 година.
Законът стартира процес на устойчиво и непрекъснато възстановяване на природата в сухоземните и морските територии на ЕС. Освен това, той подкрепя устойчивото икономическо развитие и селскостопанското производство, и работи ръка за ръка с развитието на възобновяемите източници на енергия.
До 2030 година, държавите членки трябва да въведат мерки за възстановяване на най-малко 20% от сухоземните и 20% от морските територии на Съюза. До 2050 година, тези мерки трябва да обхванат всички екосистеми, нуждаещи се от възстановяване.
Новите правила ще допринесат за възстановяването на поне 25 000 километра реки до 2030 година. Те също така ще помогнат за преодоляване на тенденцията към намаляване на популациите на опрашителите, ще подобрят биологичното разнообразие в селскостопанските и горските екосистеми, и ще поощрят засаждането на минимум три милиарда допълнителни дървета до 2030 година.
В рамките на две години, държавите членки трябва да представят на Комисията проект на национален план, определящ етапните цели за 2030, 2040 и 2050 година. Тези планове трябва да бъдат разработени прозрачно и открито, като се осигури участие на обществеността и заинтересованите страни. ЕК ще предоставя подкрепа на националните органи при изготвянето на тези планове.
Вашият коментар