,

Задържаният за шпионаж в ТЕЦ “Марица изток 2”: Руските медии имат своя версия на събитията

На 18 юни в най-голямата топлоелектрическа централа в България “Марица Изток 2”, бе задържан 23-годишен мъж. Това се е случило директно на територията на стратегическия държавен обект. 

На брифинг по този повод заместник-градският прокурор Христо Кръстев разказа, че закононарушителят е бил заловен от охраната на ТЕЦ. Той е имал дронове, камери, множество SIM карти и, което е най-интересно, документ за самоличност, издаден от Украйна. Мъжът е задържан за 72 часа, разглежда се въпросът за избор на мярка за неотклонение. Той е обвинен в шпионаж. 

По-точно вероятният гражданин на Украйна е задържан и обвинен в събиране на информация, представляваща държавна тайна, с цел да я предаде на чужда държава.

Според заместник-прокурора мъжът е разказал кога е пристигнал в България, откъде е дошъл, с какво се е занимавал и с кого се е срещал. Разследва се дали той е част от голяма група от европейски мащаб.

В момента се подготвят съдебномедицински експертизи, които да установят дали е направил снимки на стратегически обект и дали устройствата му съдържат информация, представляваща държавна тайна. Службите за вътрешна сигурност на България, съвместно с партньорски служби, работят активно по случая, за да установят дали той се е занимавал с шпионаж и преди.

Докато българската полиция се опитва да установи автентичността на предполагаемия украински паспорт, РФ вече има своя версия за събитията. Руските медии открито наричат извършителя украинец, обвиняват Украйна в тероризъм и т.н. За разлика от официалната версия на България, че мъжът е имал само документ, издаден от Украйна, руските медии живеят друг, свой живот. Припомняме, че националността и етническата принадлежност на заподозрения не бяха изказани. 

Заслужава да се отбележи и безпрецедентно нарастващата активност в руските домейн зони на тази новина, която дори в България, като страна, в която се е случил инцидентът, не придоби такава популярност и не е намерила отзвук. 

Освен това в страната ни вече е имало няколко инцидента, които могат да се тълкуват като намеса на руски агенти. По-специално става дума за взривовете в складовете на водещия български производител на оръжие Вазовски машиностроителен завод на 21 март 2015 г.; взрива в оръжейния склад на фирма “Сопот” в българското село Иганово на 14 април 2015 г. А още две седмици по-късно българският оръжеен търговец Гебрев изпадна в кома, като се предполага, че се е отровил с нискокачествена салата от рукола.

От началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна през 2022 г.  в Донецка и Луганска област се намират хиляди “спящи агенти”, които лесно могат да отидат на територията на Русия, използвайки руски паспорти, а оттам — в Европа, показвайки украински паспорти и регистрирайки се като бежанци. 

Следва да се припомни също и това, че според постановлението на българското правителство гореспоменатата ТЕЦ е обект от стратегическо значение. Остава неясно как мъжът е влязъл на територията на ТЕЦ-а и каква степен на заплаха биха могли да представляват действията му за националната сигурност на България. 

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *