Тазгодишните маневри “Steadfast Noon” ще се проведат в Италия, Хърватия и Средиземно море. Те са рутинно учение и не са свързани с ядрените заплахи на Русия, посочва НАТО. В ученията, които ще продължат до 26 октомври, участват до 60 самолета, включително модерни изтребители, разузнавателни самолети и самолети за презареждане с гориво, както и бомбардировачи с далечен обсег на действие Boeing B-52. В тях участват 13 държави – членки на НАТО, включително Германия. Алиансът не предоставя никаква информация за сценария и подробностите на ученията.
Преди дни генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че войната на Русия срещу Украйна е напомняне за важната роля на ядрените оръжия за възпиране на агресията. Той заяви, че новите учения ще изпратят ясен сигнал, че Алиансът ще пази и защитава всички свои съюзници. Те ще допринесат за повишаване на доверието, ефективността и сигурността на ядреното възпиране, добави Столтенберг. В същото време НАТО потвърди, че ученията не са реакция на войната на Русия срещу Украйна, а рутинно тренировъчно учение.
Въпреки че НАТО директно заявява, че няма връзка между ученията и заплахата, идваща от Русия, само глупак не би осъзнал важността им в контекста на световния ред.
Вече стана известно, че Русия оттегля ратификацията на Договора за пълна забрана на ядрените опити заради “безотговорното отношение” на САЩ към въпросите на глобалната сигурност. “В интерес на гарантирането на сигурността на нашата страна ние оттегляме ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити”, цитира Ройтерс изказването на председателя на Държавната дума Вячеслав Володин, преди дебата и парламентарното гласуване за оттеглянето.
Според него целта е да се възстанови паритетът със САЩ, които са подписали договора през 1996 г., но Вашингтон не го е ратифицирал заради “безотговорното си отношение към въпросите на глобалната сигурност”. “Руската федерация ще направи всичко, за да защити своите граждани и да запази глобалния стратегически паритет”, каза председателят на Думата. Дали да се вярва на думите на Русия за запазването на какъвто и да е “паритет” е риторичен въпрос.
На 5 октомври руският президент Владимир Путин заяви, че не е готов да каже дали Русия трябва да възобнови ядрените си опити, след като някои руски експерти и законодатели призоваха за изпитание на ядрена бомба като предупреждение към Запада.
Междувременно анализатори от Института за изследване на войната смятат, че Кремъл използва ядрената реторика, за да насърчи Съединените щати и техните съюзници да окажат натиск върху Украйна да започне преговори.
На фона на тези изявления руски официални лица твърдят, че оттеглянето на ратификацията не означава, че Русия възнамерява да изпробва ядрена бомба. В същото време експерти по контрол на въоръженията изразиха загриженост, че Русия може би бавно се придвижва към възобновяване на ядрените опити.
Германският канцлер Олаф Шолц нарече плановете на Русия да оттегли ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити поредното “депресиращо решение” на руския президент Владимир Путин. “Оттеглянето на Русия стъпка по стъпка от споразуменията за контрол на въоръженията е едно от многото депресиращи решения на руския президент. И това не е добро развитие за света.”
Когато се погледне в този разрез истинската цел на ученията на НАТО, тогава всичко става повече от очевидно: Русия на Путин разбира само езика на силата и нищо друго. Всички заплахи от страна на Руската Федерация, които бяха отправени напоследък, са тактика за “сплашване” на Запада с цел да се създаде натиск върху хода на оръжейните доставки за Украйна.
В този случай ученията на НАТО са много необходими и оправдани, тъй като всеки глобален агресор в света трябва да осъзнава своята отговорност за всякакви дестабилизиращи стъпки в ядрената сфера. Русия, като един от “лидерите” на агресията в света, прави тези стъпки, за да проучи реакциите на НАТО и САЩ, демонстрирайки на целия свят сериозността на намеренията си да влияе върху Източна Европа, включително чрез ядрената реторика на такива персонажи като Дмитрий Медведев.
Всякакви ядрени заплахи от страна на агресорите трябва да бъдат проучени и да се вземат мерки за предотвратяването им. Това включва и стратегическите учения, които НАТО реши да проведе. И няма значение дали това е официално свързано с реториката на Кремъл, важното е, че РФ всеки ден дава поводи за съмнение за безопасността на ядреното оръжие в ръцете на Русия.
Людмила Балканова – политически анализатор
Вашият коментар