НАТО и Европейският съюз ще интегрират фериботната линия между Русе и Гюргево в системата на военния Шенген, като същевременно планират изграждането на трети мост над Дунав край Русе. Тези обекти ще бъдат част от стратегически военен коридор, свързващ Гърция, България и Румъния, става ясно от изявление на служебния министър Атанас Запрянов в отговор на парламентарно запитване. Освен военната им функция, съоръженията ще могат да се използват и за граждански цели.
Фериботът и бъдещият Дунав мост 3 ще се включат в инфраструктурата на коридора „Юг-Север“, пояснява Запрянов. Той припомня, че България се е ангажирала чрез международни договорености да даде приоритет на изграждането на съоръжения по трасето на този коридор и да ги включи в европейски програми за финансиране през следващия бюджетен период.
Инициативата за военна мобилност е сред основните области на сътрудничество между НАТО и ЕС, отбелязва министърът. Тя цели осигуряване на бързо придвижване на военни сили и техника както в мирно време, така и при евентуални кризи. Специално се подчертава, че този тип коридори ще позволят предоставяне на спешна помощ на България от съюзнически сили при евентуално военно нападение.
Фериботната линия Русе-Гюргево играе ключова роля за връзката между Гърция, Турция, България и Румъния, подчертава Запрянов, като я описва като важна алтернатива до реализирането на Дунав мост 3. Значението на тези транспортни връзки е критично за националната сигурност, особено в контекста на съвременните геополитически предизвикателства, отбелязват военните експерти.
През лятото министърът съобщи, че ЕС е предвидил 1,69 милиарда евро за съфинансиране на инфраструктура с двойно предназначение, като за страни по кохезионната политика този процент може да достигне до 85%. България, от своя страна, има Закон за пребиваването и преминаването на съюзнически и чуждестранни военни сили още от 2004 година.
Запрянов пояснява, че темата за стратегическите коридори е поставяна както на заседания на Европейския съвет на министрите на отбраната, така и в рамките на срещи на Букурещката деветка (Б9) – формат, който обединява източноевропейските членки на НАТО за консултации по сигурността.
Вашият коментар