,

ВКС оправда директора на болницата в София, който държал парите ѝ във фалиралата банка

Д-р Димитър Димитров, бившият директор на столичната болница “Света Анна”, получи окончателно освобождение от обвиненията, че е държал значителна част от финансите на болницата във фалиралата “Корпоративна търговска банка” (КТБ). Решението на Върховния касационен съд потвържди оправдателната присъда на втора инстанция, съобщи изданието “Сега”.

Напомняме, че Димитров беше обвинен в бездействие, което е причинило щети на управляваното от него търговско дружество, тъй като 75% от наличните банкови средства на болницата били държани в КТБ. Според обвиненията на прокуратурата Димитров не е предприел своевременни действия за изпълнение на решението на Съвета на директорите от 20 май 2014 г. за разпределение на болничните средства в различни банки, въпреки възможността за това. Държавните обвинители посочиха, е Димитров не можеше да бъде изненадан от несъстоятелността на КТБ, тъй като бил близък с изпълнителния директор на банката по това време, Цветан Василев. “Като основен мотив за това е желанието му да се възползва в максимална степен от преференциалните лихви по депозити, предлагани от КТБ”, заявиха от прокуратурата. 

През 2019 г. в Софийския градски съд Димитър Димитров беше признат за виновен в това, че не е поддържал достатъчно грижи за управлението и запазването на имуществото на болницата, в резултат на което били причинени значителни щети в размер на 4 821 148 лв. През 2020 г. Апелативният съд в София увеличи условната му присъда с една година лишаване от свобода. Въпреки това, през 2022 г., Върховният касационен съд го оправда, връщайки делото за преразглеждане на втора инстанция.

Сега ВКС потвърди оправдателната присъда, която не подлежи на обжалване. В решението си, Върховният съд отбелязва, че не са посочени конкретните задължения, които Димитров трябвало да изпълни в инкриминирания период. Също така беше подчертано, че не е установена реална загуба за болницата в конкретен размер към момента на извършване на деянието. “Първоинстанционният съд незаконосъобразно е приравнил невъзможността за теглене и опериране със средства на пълна загуба на имущество, каквато всъщност няма. В обвинението не е формулирано твърдение за реално настъпили имуществени вреди за болницата в резултат на невъзможността за теглене и опериране със средства, нито, че вземането към КТБ е несъбираемо”, казва ВКС.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *