,

В България всяко второ дете става жертва на някаква форма на насилие преди 18 години: Какво прави с това държавата

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за противодействие на насилието над деца, информират от Национална мрежа за децата.

Всегодишно, над 1 милиард деца по света са подложени на насилие – явление, подобно на пандемия, което не разпознава граници на държави, общества, етнически или религиозни групи, или социални статуси на децата или техните семейства.

Във връзка с този ден, Националната мрежа за децата прегледна сигналите за насилие над деца в България и подчертава негативните последици в психологически, социален и икономически план.

Научно е установено, че насилието над деца има сериозни демографски, здравни, образователни, социални и икономически последствия. Това включва зависимости, болести, предаване на болести по полов път, заболявания свързани с репродуктивната, нервната, ендокринната, дихателната и опорно-двигателната система и др. Освен това, насилието се предава от поколение на поколение. Така 95% от извършителите са били жертви на насилие в детството, 80% от децата с употреба на психоактивни вещества са били малтретирани, 95% от проституиращите са били сексуално насилени, а 78% от лицата, настанени в затвора, са преживели насилие през детството си.

Икономическите последици също са очевидни. Загубите в световния брутен вътрешен продукт (БВП) варират от 3.5% до 7%, като феноменът не е характерен само за развиващите се страни, но и за страните с високи доходи. 

В България, всяко второ дете става жертва на някаква форма на насилие преди 18-годишна възраст. Въпреки нормативната задължителност на събирането на данни от различни институции, няма обща информация за броя на децата, пострадали от насилие. Това обстоятелство, заедно със събирането на данни отделно от различните институции, затруднява анализа на тенденциите и предприемането на ефективни мерки.

През 2021 година МВР отчете 1649 деца, станали жертви на престъпления, а сигналите към отделите “Закрила на детето” бяха около 1200. Националната телефонна линия за деца 116 111 получава годишно около 650 сигнала за насилие, най-често свързани с семейни конфликти. 

МОН отчита нарастване на случаите на насилие в училища, като абсолютният брой за последните 7 години е нараснал с над 50%, достигайки около 4700 през 2021/2022 г. Повечето случаи са свързани с вербална агресия, което обхваща около 60% от инцидентите. Сигналите за онлайн насилие и злоупотреба към Националния център за безопасен интернет са се увеличили с 76 пъти през последното десетилетие, достигайки над 32 300 през 2023 г., с 79% ръст само за първите девет месеца на тази година. 

Отчетените данни за най-тежката форма на насилие – умишлено убийство на деца, варират драматично между различните институции. Според НСИ за 2020 година те са 2, според МВР – 11, според Прокуратурата – 32.

Поради фрагментираната статистика, усилията на България за решаване на проблема остават неефективни. Националната мрежа за децата припомня, че в официални документи са предложени решения за интегриране на данните в обща рамка, извършване на анализ и изграждане на политики за противодействие на насилието над деца. Сред тези предложения са: назначаването на водеща институция с реален мандат и правомощия за водене на политики и реформиране на Държавната агенция за закрила на детето; преосмисляне на системата за закрила на децата в рамките на системата за детско правосъдие; създаване на Национален единен регистър на насилието над деца; изграждане на систематични програми за превенция и подкрепа за деца, станали жертва на насилие, които да обхващат всички региони в страната, както и въвеждане на ясна забрана на физическите наказания в България и предоставяне на услуги за подкрепа на родителите.

Съгласно закона, всички граждани на Република България са задължени да сигнализират на подходящите служебни лица за дете, което е в опасност. Това задължение е установено в Закона за закрила на детето, чл. 7, ал. 1 и чл. 36а, ал. 1. Местата, където може да бъде предоставена информация, включват Дирекцията “Социално подпомагане”, Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция за закрила на детето чрез Националната телефонна линия за деца на телефон 116 111, както и в случаи на кибернасилие и кибертормоз – свързване с Националния център за безопасен интернет на телефон 124 123 или чрез уебсайта www.safenet.bg.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми