Испускането на неприятни миризми от промишлените обекти е сложен проблем, който не може да бъде напълно решен само чрез политика за опазване на околната среда. Необходимо е да се разработи нормативна уредба, която да определи ясно отговорностите и процедурите за контрол, които всяка институция, свързана с проблема на миризмите (например Министерството на околната среда и водите, Министерството на здравеопазването, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и храните, общините), трябва да спазват.
Това е изводът от анализа на работната група, която бе сформирана през октомври 2023 г. с указание от министъра на околната среда и водите Юлиян Попов да представи законодателни промени за ограничаване на неприятните миризми от промишлените обекти.
В доклада, представен на министър Попов, се повдигат проблемите, свързани с разпространението на неприятните миризми, разглеждат се възможните подходи за ограничаването им, като се дават конкретни примери за предприетите мерки и решения в различни случаи. Също така е направен преглед на съществуващата нормативна уредба, засягаща проблема с миризмите в страната. В доклада са анализирани и решенията и практическият опит в Европейския съюз и други държави.
На поредната среща с гражданите на Русе министърът Попов поясни: “Няма унифициран и международно приет подход за решаване на проблема с миризмите. Няма европейско законодателство или норми в тази посока. Всяка страна го решава по различен начин, а някъде е решен на регионално равнище.” Този проблем е причина за множеството сигнали от граждани в различни градове в страната, като Русе, Разград, Димитровград и Нова Загора.
Вашият коментар